Ośrodek niżowy Siegbert nad Polską. Przed nami intensywne opady deszczu i śniegu, możliwa gołoledź

Opublikowano 3 lutego 2021 o godz. 17:33

Znad zachodniej Europy w kierunku Polski zbliża się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia Siegbert, który przyniesie dynamiczne warunki pogodowe nad Polską w trakcie nadchodzącego wieczoru oraz nocy. Nad Polską dojdzie do ścierania się dwóch sektorów termicznych, w których to występować będą z jednej strony opady deszczu miejscami o natężeniu silnym, zaś w tym samym czasie w strefie wychłodzonej masy powietrza – opady ciężkiego i mokrego śniegu, także o możliwym, silnym natężeniu. Zaostrzony gradient ciśnienia w drugiej części nocy i w czwartkowy poranek, przyniesie także wyczuwalny wzrost prędkości wiatru. Szczególnie od południowego zachodu po południowy wschód może być porywisty, przekraczając pułap 70 km/h.

Już teraz zatoka niżowa wkroczyła nad obszar Polski, jednak wielkoskalowe opady zaczną występować wraz z ze zbliżaniem się centrum niżowego

Położenie centrum niżu Siegbert na godzinę 16:00, zatoka niżowa nad obszarem Polski

Występowanie opadów śniegu i deszczu będzie ściśle uzależnione od położenia chłodnego i ciepłego sektora powietrza. Prognozy wskazują, że w miarę zbliżania się ośrodka niżowego, strefa ta może ulegać przekształceniom w postaci wybrzuszeń. Na granicy mas powietrza oczekiwać należy opadów mieszanych, na południe od niej opadów deszczu, zaś na północ – intensywnego śniegu. Granica będzie meandrować od województwa lubuskiego przez wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie po podlaskie. Z tego też powodu w niektórych fragmentach wspomnianych województw możemy mieć opady śniegu, zaś kilkadziesiąt kilometrów na południe już tylko deszcz.

Prognoza ułożenia ośrodka niżowego Siegbert w nocy z środę na czwartek (23:00) wraz z rozkładem temperatur w warstwie granicznej troposfery (poziom ~ 1500 m n.p.m.)  – model Ecmwf

Intensywne opady śniegu, intensywne opady deszczu – prognozy na nadchodzące godziny

Skan radarowy z godziny 16:40 wskazuje już teraz na występujące opady deszczu w zachodniej i południowo zachodniej części kraju, zaś na północy i miejscami na północnym wschodzie opady deszczu i/lub opady mieszane. W kolejnych godzinach strefa opadowa będzie systematycznie rozrastać się nad Polską, bazując na prognozach numerycznych.

Położenie i intensywność opadów nad Polską – zrzut radarowy z godziny 16:40 (awiacja.imgw.pl)

Prognozy numeryczne informują o powstaniu rozległej strefy opadowej, która do północy rozciągała by się w całym pasie północnym, a także od zachodu przez centrum po wschód kraju. Na mapach ukazujących rodzaj opadów widać doskonale wpływ zróżnicowanych sektorów powietrza. Od zachodu po wschód występować będą opady deszczu o charakterze ciągłym, zaś na granicy chłodnej i ciepłej masy wystąpią bardzo niebezpieczne opady marznące, które powodować mogą zjawisko gołoledzi. Strefa ta widoczna jest w odcieniach czerwieni. Od Pomorza zachodniego po Podlasie prognoza modelu Swiss HD wskazuje na opady śniegu o rosnącym natężeniu w godzinach nocnych. Nocą mniej opadów wystąpić ma od południowego zachodu po południowy wschód – tutaj opad będzie bardziej o charakterze przelotnym aniżeli wielkoskalowym, ciągłym.

 

Prognoza opadów na godzinę 20:00 i 23:00 wg modelu Swiss HD – zielony deszcz, czerwony – opady marznące, niebieski – śnieg, pomarańczowe – opad mieszany

Warto też zwrócić uwagę na bardzo dużą różnicę w temperaturach powietrza między południowym zachodem, a północnym wschodem.

 

Wariant modelu UMPL

Prognoza UMPL-u wskazuje na występowanie opadów śniegu w większej ilości dopiero nocą. Opady deszczu objęły by natomiast pozostałą część kraju, przy czym najszybciej przerwa w opadach będzie ujawniać się od południowego zachodu po południowy wschód.

Prognozy opadów na godzinę 20:00 i 23:00 – model UMPL (niebieski – śnieg, zielony – deszcz)

Nocą strefa opadowa zacznie wyraźnie zmieniać trajektorię. Wiązać będzie się to z przejściem centrum niżowego przez nasz kraj i odejście na wschód. To zaś wymuszać będzie spływ zimnej masy powietrza za strefą opadową, a ta zaś zacznie skręcać i zmierzać z północy na południe. Wraz z nią opady śniegu zaczną kierować się z pasa północnego w głąb kraju. Także tutaj warto odnotować jak cienka będzie granica  przechodzenia z opadów deszczu na opady śniegu (pomarańczowa strefa).

Prognoza opadów na godzinę 02:00, 05:00 i 07:00 wg modelu Swiss HD – zielony deszcz, czerwony – opady marznące, niebieski – śnieg, pomarańczowe – opad mieszany

Do rana szacuje się przyrost pokrywy śnieżnej na poziomie 5-10 cm szczególnie w pasie od województwa pomorskiego i północy kujawsko-pomorskiego przez warmińsko-mazurskie, mazowieckie (północ) i podlaskie (głównie północ i centrum). 

 

Na podstawie uśrednionych wyników widać, że najmniej opadów pojawi się na południu, południowym wschodzie, krańcach południowo zachodnich i krańcach północnych.

Prognozowana suma opadów (mm) liczona do godziny 06:00 UTC w czwartek. Kolejno modele: ECMWF, ICON-EU, GFS

Inforgafiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, windy.com, meteologix.com, meteocentre.com