Ośrodek niżowy Lisa i kolejne opady mieszane – prognoza pogody na środę [06.01]

Opublikowano 5 stycznia 2021 o godz. 20:17

We wtorek ośrodek niżowy 'Ahmet’ zacznie odsuwać się znad Polski, co zwiastuje ustępowanie opadów wielkoskalowych. Jednocześnie z południa Europy docierać będzie kolejne zaburzenie w postaci płytkiego ośrodka, który skieruje się bezpośrednio nad obszar Polski. W konsekwencji w drugiej części dnia zaczną ponownie wkraczać opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Sytuacja synoptyczna:

Obszar Polski dostanie się pod wpływ ośrodka niżowego, wędrującego z południowej części Europy. Jednocześnie w północnej i północno-zachodniej Polsce swój wpływ zaznaczać będzie strefa odsuwającego się ośrodka niżowego, który kierować ma się nad północną część Niemiec.

Opis warunków pogodowych

[07:00 – 12:00]

Zachmurzenie w ciągu dnia będzie na ogół duże, a na północy kraju całkowite. Przejaśnienia możliwe będą na południowym zachodzie i południowym wschodzie kraju. Na północnym zachodzie i północy głównie o poranku występować będą słabe opady śniegu i śniegu z deszczem z tendencją do zanikania do południa. Opady o natężeniu słabym możliwe będą także na północnym wschodzie. Orientacyjna granica opadów z samego rana (czas początku prognozy = 07:00) wyznaczona jest niebieską linią. Przed południem nad województwa południowe i południowo-zachodnie zacznie wkraczać strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Najwięcej opadów do południa powinno występować od województwa śląskiego po opolskie. Wiatr słaby, południowy, skręcający na południowo-wschodni. Na południu Podkarpacia chwilowo silniejsze porywy wiatru do 60 km/h. Temperatury maksymalne wyniosą 1°C na północy i 2°C w centrum do 5°C na południowym wschodzie. Ciśnienie wynosić będzie 1013 hPa na wschodzie i 1009 hPa na zachodzie.

[12:00-19:00]

W drugiej części dnia opady mieszane na północy i północnym-zachodzie będą słabły głównie do regionów wzdłuż wybrzeża. Wzdłuż województw granicy południowej, w centrum i na południowym wschodzie do wieczora będzie rozbudowywała się strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. W regionach podgórskich i górskich wystąpią tylko opady śniegu. Opady mieszane spodziewane są głównie od Dolnego Śląska po Górny Śląsk. Nieco większa strefa opadowa wieczorem powstać może nad województwem lubelskim. Rozkład temperatur nie ulegnie zmianom.