Ośrodek niżowy Helga – wietrzna pogoda w niedzielę

Opublikowano 17 października 2020 o godz. 18:46

Układ baryczny „Foelke”, przez którego wciąż utrzymywała się deszczowa i pochmurna pogoda, odsuwa się daleko wgłąb Rosji, gdzie będzie kontynuował swoją żywotność. Na jego początkowe miejsce wkroczy pole podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, które będzie także powoli rozbudowywało się nad krajem. Proceder ten nie przyniesie jednak stabilnej pogody, ponieważ z północnej Europy naciskać będzie zatoka niżowa, zaś przez kraj przejdzie dodatkowo front typu chłodnego.

Sytuacja synoptyczna na niedzielę. Ośrodek niżowy Helga nad północną częścią Europy wraz z frontem chłodnym przechodzącym przez obszar Polski. Rozbudowa wyżu barycznego Otmar w południowej części Europy

http://www.met.fu-berlin.de

Prognoza na niedzielę. Wietrznie w całym kraju

Rozbudowa wyżu z południa Europy w kierunku północnym, przy jednoczesnym zejściu zatoki niżowej, sprawi, że w skali kraju mocno wzrośnie gradient baryczny, co zwiastuje silniejszy wiatr, w tym przypadku z kierunków zachodnich. W skali kraju porywy będą kształtowały się na poziomie 50-65 km/h. Początkowo najsilniejsze porywy możliwe będą także wzdłuż wybrzeża, ale nie powinny przekroczyć 70 km/h.

Spodziewana siła wiatru w ciągu dnia  – prognoza (porywy)

Opady deszczu na froncie chłodnym

W ciągu całego dnia przez obszar kraju z północnego zachodu na południowy wschód wędrować będą niewielkie strefy ze słabymi opadami deszczu. Opady nie będą miały charakteru wielkoskalowego, a więc nie w każdej części województwa może zdarzyć się deszcz. Temperatury w całym kraju wahać będą się w przedziale 8-11 stopni Celsjusza.