Ośrodek niżowy 'Fabio’ – sobota z dynamiczniejszą pogodą nad Polską

Opublikowano 3 stycznia 2020 o godz. 19:32

Przed nami krótkotrwała dawka dynamiczniejszej pogody z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu miejscami o dosyć intensywnym natężeniu. Za pośrednie pogorszenie warunków pogodowych w trakcie jutrzejszego dnia odpowiedzialny będzie daleko wysunięty na północ (aż nad obszar koła podbiegunowego) niż o nazwie 'Fabio’ ze spadkiem ciśnienia dochodzącym nawet poniżej 950 hPa. Po dokładniejszym przeanalizowaniu map barycznych widać jednak, że w trakcie nocy z piątku na sobotę w północnej Skandynawii dojść ma do podziału na dwa ośrodki niskiego ciśnienia z czego nas będzie interesował przemieszczający się jutro m.in. nad Finlandią (na potrzeby prognozy nazwijmy go Fabio 2).

Ewolucja ośrodka niżowego 'Fabio’ nad Skandynawią. Prognoza ciśnienia na godzinę 20:00 w piątek i 07:00 w sobotę (od lewej)

Sobota pod wpływem wędrujących frontów

Już od rana pierwszy z chłodnych frontów atmosferycznych będzie oddziaływał w pasie Polski wschodniej i południowej przynosząc słabe i umiarkowane opady deszczu zaś na południu Małopolski i Podkarpacia także opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Kolejny front, tym razem związany bezpośrednio z niżem 'Fabio 2′ będzie wkraczał nad dzielnice północne już około południa przynosząc opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami także opady śniegu przy jednocześnie narastającym silnym wietrze gradientowym. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem najbardziej prawdopodobne będą od województwa zachodniopomorskiego przez pomorskie po kujawsko-pomorskie.

Prognoza opadów atmosferycznych wg modelu UMPL kolejno na godzinę 06, 09 i 12UTC – wkraczanie głównego frontu atmosferycznego nad województwa północne.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w sobotę na godzinę 12UTC – widoczne wejście frontu chłodnego nad północną część kraju wraz z porannym frontem poza granicami Polski południowo wschodniej

Po południu front będzie wdzierał się nad kolejne regiony Polski. Opady deszczu ze śniegiem i miejscami śniegu (głównie Mazowsze) będą rozciągać się od południowego zachodu przez centrum po północny wschód, zaś wieczorem skoncentrują się wzdłuż regionów środkowo północnych i południowo wschodnich. Tutaj tendencja zmiany opadów deszczu w śnieg będzie bardziej zauważalna. Opady śniegu będą pojawiać się w całym paśmie górskim, ale ponadto od południowej części Małopolski po Podkarpacie.

Prognoza opadów atmosferycznych według modelu UMPL kolejno na godzinę 15, 18 i 21 UTC – dalsza wędrówka aktywnego frontu nad Polską

Uwaga na silny wiatr!

Znaczna różnica ciśnień, a także wędrówka frontu wywołają silniejsze porywy wiatru. Przed południem najsilniej powieje przede wszystkim wzdłuż wybrzeża (od Pomorza zachodniego po środkowe). O ile wgłębi lądu będzie to 50-60 km/h, tak wzdłuż linii brzegowej zwłaszcza w województwie pomorskim może on osiągać nawet 80 km/h! Po południu strefa silniejszego wiatru przesunie się na tereny nizinne. Najsilniejszy wiatr w porywach do 70 km/h (punktowo nieznacznie więcej) pojawić ma się szczególnie w województwach: lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie.

Prognoza porywów wiatru (od lewej): 10:00 wzdłuż północnej części kraju, 16:00 na zachodzie

Na jakie temperatury możemy liczyć w ciągu dnia? Prognoza modelu GFS daje nam informacje o średniej temperaturze 3 stopni Celsjusza jutro w południe, kształtując się na ogół w przedziale 3-4 stopni. Ze względu na prognozowany silny wiatr szczególnie na zachodzie i północy, temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.

Nocne opady śniegu na wschodzie i południu

Nocą z soboty na niedziele po wkroczeniu zimnego powietrza arktycznego prognozy wskazują na wystąpienie rozproszonych ośrodków z opadami śniegu (miejscami intensywne) wzdłuż województw wschodnich i środkowo południowych. Przemieszczające się w osi północ-południe pasma z opadami śniegu mogą miejscami przejść wielokrotnie nad daną lokalizacją przynosząc wzrost pokrywy śniegu, przy okazji zabielając okolice. Na chwilę obecną śnieg pojawić ma się w pasie od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Podkarpacie, a także od ziemi świętokrzyskiej po regiony Górnego Śląska i Małopolski.

Nocne opady śniegu nad Polską – prognoza opadów wg modelu SwissHD

Nocne pasma z opadami śniegu (godz. 02:00) – prognoza modelu UMPL

Dane graficzne: windy.com, mapy.meteo.pl, meteo.pl, kachelmanwetter.de, meteomodel.pl, dwd.de