Ośrodek niżowy Dimitrios nad Polską z kolejną dostawą opadów śniegu – prognoza pogody na środę [13.01]

Opublikowano 12 stycznia 2021 o godz. 19:13

Nad obszar Polski nadciąga ośrodek niżowy znad północnej Europy. W środę zwłaszcza w drugiej części dnia, wieczorem oraz nocą z środy na czwartek, będzie sprowadzał liczne opady śniegu na terenie naszego kraju. Szczególnie śnieżne warunki spodziewane są wieczorem i nocą w zachodniej i południowej Polsce. O samym poranku wtorkowy front chłodny znajdzie się na wschodzie Polski, witając tamtejszych mieszkańców świeżą dostawą opadów śniegu.

Sytuacja synoptyczna

Pogoda nad Polską kształtowana będzie przez ośrodek niżowy (wielocentryczny) znad Bałtyku, który w drugiej części dnia swoim centrum wkroczy bezpośrednio na teren Polski. Na wschodzie zaznaczać będzie się strefa frontu chłodnego, zaś w drugiej części dnia na zachodzie – frontu okludującego. Wzdłuż strefy frontowej mogą zaistnieć warunki do rozwoju formacji liniowej z silnym wiatrem, opadami śniegu i wyładowaniami atmosferycznymi.

Opis warunków pogodowych

[06:00 – 12:00]

W pierwszej części dnia w godzinach wczesnoporannych opady śniegu pojawią się zwłaszcza wzdłuż całej ściany wschodniej. Opady będą miały charakter umiarkowany, ale ciągły przynosząc wzrost pokrywy śnieżnej. Przed południem opady spodziewane są dodatkowo na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju, gdzie chwilowe natężenie opadów może być silne. Do południa więcej opadów śniegu może pojawić się także w Polsce centralnej. Ponadto w pozostałej części kraju prognozuje się opady o natężeniu słabym/umiarkowanym, ale charakterze przelotnym. jedynie na północy nad województwami nadmorskimi wędrować mogą komórki konwekcyjne z punktowo intensywnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Tam też możliwe będą wyładowania doziemne zarówno wzdłuż strefy wybrzeża jak i na lądzie. Charakter burz będzie jednak mocno lokalny – jeśli wystąpią. Temperatury maksymalne wyniosą 1°C na zachodzie do 0°C na wschodzie. Ciśnienie w południe wyniesie od 998 hPa na północy do 1009 hPa na południu. Wiatr umiarkowany zachodni, na terenie Dolnego Śląska silny (także zachodni)

Opis warunków pogodowych

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia po odsunięciu się frontu znad wschodniej Polski, prognozowany jest ogólny zanik opadów. Śnieg występować będzie tylko lokalnie, a okresowo do końca dnia pojawią się przejaśnienia. Inna sytuacja będzie miała miejsce na północnym zachodzie, zachodzie, południowym zachodzie i południu. W godzinach wieczornych wkroczy tutaj główna strefa intensywnych opadów śniegu wędrujących na froncie. Opady pojawią się szczególnie od województwa zachodniopomorskiego po dolnośląskie, wędrując także przez wielkopolskie. W pozostałych regionach kraju opady śniegu będą głównie o natężeniu umiarkowanym i charakterze przelotnym. Najmniejsza szansa na opady śniegu w drugiej części dnia wystąpi od Polski wschodniej po północno-wschodnią.

Bliżej granicy zachodniej kraju podczas przechodzenia wieczornych i nocnych pasm opadowych, pojawić mogą się dodatkowo lokalne wyładowania doziemne w towarzystwie intensywnych opadów śniegu. Tyczy się to zachodnich części województw: zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie.

Wiatr umiarkowany, zmienny. Na południowym zachodzie okresowo silniejszy, zachodni.