Opady śniegu, wiatr i trudne warunki na drogach – prognoza pogody na sobotę 30.01

Opublikowano 29 stycznia 2021 o godz. 22:36

Sytuacja synoptyczna

Obszar Polski znajdować będzie się w obszarze obniżonego ciśnienia z głównym ośrodkiem niżowym ulokowanym nad Zatoką Fińską. Na pogodę w Polsce wpływać będzie wtórny ośrodek niżowy przemieszczający się w ciągu dnia wzdłuż południowej Polski. Do kraju spływać będzie zimna masa powietrza arktycznego-morskiego.

Opis warunków pogodowych nad Polską

[07:00 – 12:00]

Główna strefa opadowa wyznaczona orientacyjnie niebieskimi liniami

Od rana opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i lokalnie silnym występować będą w pasie od południowego zachodu po centrum. Do południa najintensywniejsze opady śniegu dotrą nad regiony Polski wschodniej. Śnieg będzie padać w szczególności od województwa łódzkiego w kierunku mazowieckiego (południe), świętokrzyskiego i lubelskiego. Na południowym zachodzie opady śniegu będą mieszały się z deszczem, zaś na południu i częściowo południowym wschodzie (Podkarpacie) głównie w postaci przelotnych opadów deszczu. Rozproszone opady śniegu możliwe będą także na północ od głównej strefy głównie na obszarze województw: kujawsko-pomorskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Temperatury maksymalne wyniosą 3/4°C na południu i -2/-1°C na wschodzie i -1/0°C na pozostałym obszarze kraju.

Wiatr umiarkowany, północno-zachodni, na wschodzie zmienny. Na południu umiarkowanie silny z porywami do 50km/h.

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia opady śniegu występować będą szczególnie nad województwem lubelskim, świętokrzyskim i południem mazowieckiego. W centrum i na południowym zachodzie opady słabsze, przechodzące z upływem dnia w opady przelotne. Na południu i częściowo południowym wschodzie pojawiać będą się opady mieszane, zaś wieczorem opady śniegu. Od Małopolski po Podkarpacie możliwe silne porywy wiatru na poziomie 50-70 km/h (w górach powyżej 100 km/h). Od północnego zachodu po północny wschód opady lokalne i na ogół słabe. W tych częściach kraju wędrować będą izolowane komórki konwekcyjne z najmniejszą szansą występowania wzdłuż województw nadmorskich.

Temperatury do wieczora w całym kraju spadną do ujemnych poziomów od -2 do -6°C z najniższymi wartościami na północy i południowym wschodzie Polski.

Do nocy od południowego zachodu przez centrum po południowy wschód spadnie od 4 do 10 cm świeżego śniegu.