Opady śniegu na wschodzie, dużo rozpogodzeń na południu – prognoza pogody na środę 20.01

Opublikowano 19 stycznia 2021 o godz. 18:36

W środę dojdzie do ostatecznej wymiany mas powietrza nad Polską. Mroźne masy wypchnięte zostaną daleko na wschód kontynentu, zaś z zachodu Europy wkroczy do nas cieplejsze powietrze polarnomorskie. Wypieranie mroźnej masy cechować będzie się kolejnymi opadami. Na wschodzie będą to opady śniegu, zaś na północy deszczu. W pozostałej części kraju zacznie pojawiać się coraz więcej pogodnego nieba.

Sytuacja synoptyczna

Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez zatokę niskiego ciśnienia związaną z niżem znad Wysp Brytyjskich. Na wschodzie i północy kraju zaznaczać będzie się front atmosferyczny o charakterze ciepłym, przynosząc opady mieszane w ciągu dnia. Do kraju z zachodniej Europy dopływać będzie cieplejsze powietrze polarnomorskie.

Sytuacja synoptyczna na Europą w środę (knmi.nl)

Opis warunków pogodowych nad Polską

[07:00 – 12:00]

O poranku prognozowane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem  i śniegu w pasie Polski północnej i wschodniej. Opad śniegu występować będzie gównie od północnego wschodu po południowy wschód z natężeniem słabym/umiarkowanym, natomiast na północy i częściowo północnym zachodzie możliwe będą słabe i przelotne opady deszczu. O poranku opady notowane będą jeszcze od województwa łódzkiego przez świętokrzyskie po małopolskie, ale jeszcze przed południem powinny całkowicie ustąpić. Do południa opady śniegu powinny występować już tylko we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego przez podlaskie, wschód Mazowsza i tereny Lubelszczyzny. Na północy kontynuowane będą przelotne i na ogół lokalne opady deszczu. Na zachodzie i w centrum zachmurzenie początkowo duże z tendencją do przejaśnień. Na południowym zachodzie i południu zachmurzenie umiarkowane z większymi przejaśnieniami i brakiem opadów.

Temperatury maksymalne na godzinę 12:00 wyniosą 0°C na północnym wschodzie i 4°C w centrum do 7°C na  południowym zachodzie i zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany, południowo zachodni. W górach silny, o tym samym kierunku.

Opis warunków pogodowych nad Polską

[ 12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia opady śniegu będą zanikały w północno-wschodniej i wschodniej połowie Polski. Od województwa kujawsko-pomorskiego po mazowieckie możliwe słabe i lokalne opady deszczu. Słaby deszcz pojawiać może się jeszcze na północy w regionie Pomorza środkowego. W południowej części Mazowsza do końca dnia możliwe przejaśnienia. Na zachodzie, południowym zachodzie, w centrum, na południu i częściowo południowym-wschodzie wystąpią przejaśnienia, zaś w południowej części kraju duże rozpogodzenia. Do końca dnia opady ograniczą się już tylko do regionów Warmii i Mazur po Podlasie. Będą to zanikające opady mieszane. W pozostałych regionach brak opadów.

Rozkład temperatur na godzinę 16:00 nie ulegnie większym zmianom. Najwyższe temperatury występować będą na zachodzie i południowym zachodzie (5/6°C), natomiast po drugiej stronie wzdłuż województw wschodnich osiągać będą -1/1°C. W miarę przechodzenia z zachodu na wschód Polski temperatury kształtować będą się w pozostałych regionach w zakresie 1/3°C

infografika: meteomodel.pl