Opady śniegu i śniegu z deszczem, stopniowe ocieplenie – prognoza pogody na wtorek 19.01

Opublikowano 18 stycznia 2021 o godz. 20:21

Sytuacja synoptyczna:

We wtorek warunki pogodowe nad Polską kształtowane będą przez zokludowany front atmosferyczny w pierwszej części dnia ułożony od północy przez centrum po południowy wschód. Po południu nad zachodnią część kraju wkroczy kolejny front o charakterze ciepłym. Nad obszar Polski z północnego zachodu nasuwać będzie się zatoka niżowa. Kontynuowany będzie napływ cieplejszego powietrza polarnomorskiego z zachodniej Europy.

Opis warunków pogodowych

[07:00 – 12:00]

O poranku prognozowane jest występowanie przelotnych opadów śniegu o natężeniu słabym, miejscami umiarkowanym. Opady na godzinę 07:00 ułożone będą w pasie od północy przez centrum po południowy wschód i południe. Na zachodzie, północnym zachodzie i południowym zachodzie do południa możliwe będą zanikające opady śniegu z deszczem i samego deszczu. Opady będą jednak słabe i lokalne. Do południa opady mieszane zaczną pojawiać się wzdłuż zachodniej granicy na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Do południa słonecznie powinno być częściowo na Warmii i Mazurach i Podlasiu. Wcześniej, bo o poranku częściowo pogodne niebo wystąpi także na wschodzie Mazowsza oraz na północy i wschodzie Lubelszczyzny. Wiatr umiarkowany południowo-zachodni, zmieniający się we wschodniej Polsce na południowo-wschodni. Ciśnienie w południe wyniesie 1007 hPa na północnym zachodzie i 1017 hPa na południowym wschodzie.

Temperatury minimalne w południe wyniosą -14/-15 °C na północnym wschodzie, -7/-10 °C na wschodzie, -5/-6 °C  na południowym wschodzie i północy i 0/2 °C  na pozostałym obszarze kraju.

Opis warunków pogodowych

[12:00 – 19:00]

Po południu strefa opadów na froncie zokludowanym przemieści się dalej na wschód Polski. Opady śniegu będą do końca dnia miały charakter przelotny, okresowy z natężeniem słabym. Najmniej opadów w drugiej części dnia wystąpi w Polsce południowej. Od zachodu w głąb kraju wędrować będzie strefa opadów śniegu, śniegu z deszczem i miejscami samego deszczu, Będzie ona skupiać się głównie na północnym zachodzie, zachodzie i południowym zachodzie. Natężenie opadów będzie przez cały okres czasowy wahać się od słabego po umiarkowane. Nie prognozuje się silniejszych opadów. Wieczorem strefa opadowa dotrze także do centrum.

Temperatury minimalne wyniosą -14/-16°C na północnym wschodzie, -9/-11°C na wschodzie, -3/-4°C na południowym wschodzie i 0/1°C na pozostałym obszarze kraju.