Opady deszczu, szybkie przejaśnienia i silny wiatr – prognoza pogody na wtorek

Opublikowano 28 grudnia 2020 o godz. 20:45

We wtorek nasz kraj pozostanie pod wpływem ośrodka obniżonego ciśnienia #hermine, którego centrum wirować będzie nad obszarem północnych Niemiec, Danii i północno-zachodniej części Polski. Przez nasz kraj prognozuje się przejście głównego frontu niżu, który przyniesie opady deszczu na terenie naszego kraju. Front będzie jednak wędrował szybko, a tuż za opadami wystąpią wyraźne rozpogodzenia.

Spodziewana sytuacja synoptyczna we wtorek – obszar Polski pod wpływem niżu barycznego 'Hermine’

Przebieg pogody

[06:00 – 12:00]

O poranku opady deszczu ze śniegiem i śniegu wystąpią szczególnie na południu Podkarpacia oraz na Podhalu. Nie wyklucza się pojawienia kilku wyładowań doziemnych w związku z rozwojem konwekcji w Bieszczadach. Od Opolszczyzny po Podkarpacie możliwe słabe opady deszczu, ale z bardzo szybką tendencją do zanikania przy jednoczesnym wypogadzaniu się nieba. Do godziny 12:00 województwa południowe, południowo zachodnie, południowo wschodnie, wschodnie i nawet centralne będą znajdować się w strefie rozpogodzeń, co oznacza dużo słońca. W pełni ten stan zostanie osiągnięty tuż po południu. Zanim do tego dojdzie w godzinach porannych pojawią się opady deszczu w regionach zachodnich, centralnych i wschodnich, które przemieszczą się do południa na północ i północny wschód.

Temperatury: od 6 do 9 stopni na południu, na północnym zachodzie od 1 do 3, w pozostałej części kraju od 4 do 6.

Wiatr: w całym pasie południowym, w centrum i w pasie wschodnim porywy na poziomie 40-65 km/h. W górach halny do 100 km/h.

[12:00 – 18:00]

Po południu wzdłuż województw granicy południowej, a także w centrum i na wschodzie pojawi się bardzo dużo rozpogodzeń, miejscami do postaci całkowicie bezchmurnego nieba. Rozpogodzenia wystąpią także na zachodzie. Opady deszczu będą zanikały od województwa kujawsko-pomorskiego po mazowieckie (na Mazowszu do końca dnia wypogodzi się nad większością województwa). Opady deszczu do końca dnia pozostaną na północnym wschodzie. Na Pomorzu środkowym będą one słabły, zaś w zachodniopomorskim utrzyma się zachmurzenie podobnie jak w pierwszej części dnia.

Pomarańczową linią wyznaczono orientacyjnie granicę oddzielającą strefę z najbardziej wypogodzonym niebem w częściowo pierwszej i drugiej części dnia.

Wiatr: po południu głównie na obszarze województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego o sile od 40 do 65 km/h.