Oficjalna prognoza pogody na okres świąteczny ☃

Opublikowano 23 grudnia 2020 o godz. 17:58

Dobrnęliśmy na ostatnią prostą przed tegorocznymi świętami. Na podstawie najbardziej aktualnych prognoz numerycznych, poniżej opublikowana została oficjalna prognoza pogody na czwartek, piątek i sobotę. Pominięto tutaj kwestie sytuacji synoptycznej i skupiono się wyłącznie na warunkach pogodowych dla poszczególnych dni.

Poniższa prognoza bazuje na aktualnych prognozach numerycznych. Odmienny wariant pogody od przedstawionego poniżej jest możliwy, gdyż prognoza jest tylko…prognozą.

 

Prognoza pogody na czwartek

[06:00 – 12:00]

Z samego rana prognozowane są ciągłe opady deszczu rozciągające się wzdłuż ściany wschodniej oraz na północy kraju. W pozostałych regionach opady na ogół nie powinny występować lub tylko jako rozproszone i lokalne. Nad północno-wschodnimi krańcami Podlasia możliwe opady mieszane. Przed południem strefa opadów znad Polski wschodniej odsunie się poza granice Polski. Opady deszczu w formie przelotnej lub ciągłej nadal występować będą na północy Polski. Jednocześnie nad regiony Polski południowej zacznie wkraczać kolejna strefa opadów deszczu, która obejmie szczególnie województwo śląskie i małopolskie, zaś do godziny 12:00 powinna sięgnąć także województwo świętokrzyskie i podkarpackie. W pozostałych regionach opady wciąż rozproszone i lokalne. Na zachodzie i południowym zachodzie możliwe będą częściowe rozpogodzenia.

Temperatury nad większością kraju wahać będą się od 7 do 10 stopni Celsjusza. Jedynie na północy spadną do okolic 3 stopni. Najwyższy wzrost temperatur odnotowany będzie w pasie od południowego zachodu po centrum.

Spodziewany typ pogody w pierwszej części dnia

[12:00 – 18:00]

Po południu i częściowo wieczorem najwięcej opadów deszczu prognozuje się w południowej i południowo wschodniej Polsce. Opady o charakterze ciągłym wystąpią głównie nad województwami: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, południe mazowieckiego. Ciągłe opady możliwe będą także wzdłuż województw nadmorskich. Przejaśnienia będą wędrowały wgłąb kraju. Częściowo rozpogodzone niebo możliwe będzie w południowo zachodniej, zachodniej, częściowo północnej i centralnej Polsce. W pozostałych regionach opady rozproszone i przelotne. Na zachodzie pojawi się silniejszy wiatr w porywach do 50 km/h. Temperatury do wieczora utrzymają się nad większością kraju na poziomie około 6 stopni. Jedynie na północnym-zachodzie spadną do 3 stopni.

Spodziewany typ pogody po południu

[18:00 – 00:00]

Wieczorem oraz częściowo nocą nad Polską utrzymają się opady deszczu, ale o wyraźnie słabym natężeniu i bardziej w formie rozproszonej. Najmniej opadów prognozowanych jest wzdłuż ściany wschodniej. Dopiero bliżej północy ponownie mogą występować w większych ilościach. W pozostałych regionach Polski opady przelotne o natężeniu słabszym niż w ciągu dnia. Najwięcej deszczu spadnie od północy po centrum kraju. Silniejszy wiatr spodziewany jest na zachodzie, północy i w centrum. Porywy mogą osiągać i nieznacznie przekraczać 50 km/h.

Spodziewany typ pogody wieczorem i częściowo nocą

Prognoza pogody na piątek

[06:00 – 12:00]

Poranek oraz przedpołudnie przynieść może rozproszone i słabe opady deszczu na ogół o zasięgu lokalnym we wszystkich regionach kraju. Będą to z pewnością opady słabsze niż w czwartek i o mniejszym zasięgu oddziaływania. Oznacza to, że nie we wszystkich częściach województw pojawi się deszcz. Najwięcej opadów prognozowane jest na południowym zachodzie, południu oraz wzdłuż północy z naciskiem na województwa nadmorskie. Tam też mogą rozwijać się opady deszczu ze śniegiem. Sam śnieg wystąpi od Dolnego Śląska po Podkarpacie, ale w regionach podgórskich i wysoko w górach. Temperatury będą dużo niższe niż w Wigilię. Średnio osiągać będą 3 stopnie Celsjusza. W całym kraju wiatr umiarkowany o sile od 20 do 40 km/h w porywach.

Spodziewany typ pogody w pierwszej części dnia

[12:00 – 18:00]

Po południu i częściowo wieczorem nad krajem nadal wędrować mogą lokalne komórki z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem,  a miejscami chwilowo także śniegu. Warto jeszcze raz podkreślić, że będą to opady słabsze i o dużo mniejszym zasięgu niż w trakcie czwartku. Największe szanse na przejaśnienia możliwe na północy Polski. Wiatr w drugiej części dnia będzie wyraźnie słabł. Jedynie na trakcie przechodzących opadów może nieznacznie wzrastać do okolic 40 km/h. Do wieczora temperatury w kraju spadną średnio do 1 stopnia.

Komentarz dla pory [18:00 – 00:00]

Rozproszone opady będą miały charakter coraz bardziej lokalny, ale jednocześnie z narastającą przewagą tylko opadów śniegu. Przelotne opady śniegu pojawią się głównie na północy, północnym wschodzie, centrum, południu, wschodzie i południowym-wschodzie. Występować będą także w drugiej części nocy.

Spodziewany typ pogody w drugiej części dnia i wieczorem

Prognoza pogody na sobotę

[06:00 – 12:00]

W pierwszej części dnia prognozowana jest wędrówka lokalnych komórek i niewielkich pasm ze słabymi i umiarkowanymi opadami śniegu. Największe szanse na śnieg mogą mieć regiony północno-wschodnie, centralne, wschodnie, południowo-wschodnie i południowe. W pozostałych regionach chwilowe i lokalne opady śniegu również będą możliwe, choć z mniejszym prawdopodobieństwem niż w w regionach wyżej wymienionych. W górach kontynuacja przelotnych opadów śniegu. Temperatury w ciągu dnia w okolicach 0 stopni Celsjusza nad większością kraju. Możliwe będą nieznaczne spadki poniżej 0 stopni. Za wyjątkiem Pomorza środkowego w całym kraju pojawi się wiatr w porywach dochodzący do 50 km/h. Podczas przechodzenia opadów śniegu w towarzystwie silnego wiatru, możliwe ograniczenia w widoczności na drogach.

Spodziewany typ pogody w pierwszej części dnia

[12:00 – 18:00]

W drugiej części dnia i wieczorem opady będą wyraźnie zanikać na terenie kraju. Lokalne komórki ze słabymi opadami śniegu możliwe będą na północnym wschodzie, południowym wschodzie i południu, ale do wieczora także szybko zanikną. Bliżej wieczora zachodnią Polskę zacznie zbliżać się więcej chmur z których pojawią się opady deszczu (być może lokalnie deszczu ze śniegiem). Poza zachodnią częścią kraju temperatury zaczną spadać poniżej 0 stopni Celsjusza.

Do północy opady deszczu pojawiać mogą się tylko wzdłuż wybrzeża.