Ochłodzenie zbliża się do Polski. W trakcie weekendu możliwe silne przymrozki.

Opublikowano 6 października 2021 o godz. 18:13

Pogoda nad Polską w najbliższych dniach ponownie zacznie się stabilizować (czytaj tu). Dosyć istotna okaże się jednak zmiana kierunku napływu mas powietrza, która spowoduje ochłodzenie. Za sprawą silnego antycyklonu znad Rosji, do naszego kraju wkroczy chłodne powietrze polarne-kontynentalne. Ochłodzenie będzie odczuwalne zarówno w ciągu dnia, a zwłaszcza o poranku w postaci przymrozków.

Aktualnie pogoda w Europie kształtowana jest głównie przez obszary wysokiego ciśnienia, ale także pasmo niżów formujące się od Atlantyku w kierunku Skandynawii. Z punktu widzenia pogody w naszym kraju, aktualnie pomimo obecności wyżu, bezpośrednio warunki pogodowe formuje strefa frontów atmosferycznych związanych z niżem znad Skandynawii. W czwartek pozostałości frontu nadal będą obecne nad Polską, ale przewiduje się głównie zachmurzenie na zachodzie kraju. Z punktu widzenia rozwoju pogody do końca bieżącego tygodnia, uwagę należy zwrócić szczególnie na stacjonarny układ wysokiego ciśnienia Liboa, który znajduje się nad Rosją. W trakcie najbliższych dni zacznie on rozrastać się na zachód, sięgając wyraźnie obszaru Polski. Z jednej strony wyż ten będzie przyczyniał się do występowania dużych rozpogodzeń, ale jednocześnie szerokim strumieniem przyczyni się do transportu chłodnego powietrza kontynentalnego.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek. Front okluzji nad Polską. Widoczny układ wyżowy Liboa

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek. Front okluzji nad Polską. Widoczny układ wyżowy Liboa

Duży wzrost ciśnienia oraz napływ suchego powietrza ze wschodu

Dane dotyczące formowania się pola ciśnienia do końca tygodnia sygnalizują zdominowanie większości Europy przez strefy wyżu. Uwagę zwraca systematyczne zbliżanie się centrum wyżu Liboa do Polski podczas weekendu. Bezpośrednio nad Polską możliwy będzie wzrost ciśnienia do poziomu 1030/1036 hPa. W niedzielę wyż będzie ponownie oddalał się w głąb Rosji, ustępując miejsca w następnym tygodniu układom niżowym znad Atlantyku

Prognoza kształtowania się pola ciśnienia nad Europą w okresie czwartek – niedziela

Napływające powietrze ze wschodu będzie cechować się niską wilgotnością zwłaszcza w dolnej i środkowej części troposfery, gdzie odbywają się procesy chmurotwórcze. Potwierdzeniem tego jest prognoza zachmurzenia na najbliższy piątek 08.10 (model UMPL), która poza niektórymi obszarami południowo-zachodniej Polski wskazuje na krystalicznie czyste niebo w kraju.

Prognoza zachmurzenia w piątek wg modelu UMPL – godzina 15:00

Pogoda. Prognoza zachmurzenia w piątek wg modelu UMPL - godzina 15:00

Poziom wilgotności powietrza na poziomie 700hPa = 3000 m (prognoza na piątkowe przedpołudnie)

Ochłodzenie zarówno w ciągu dnia jak i nocami

Pomimo spodziewanych rozpogodzeń w całym kraju, adwekcja chłodnego powietrza będzie miała jednoznaczny wpływ na spadek temperatur w trakcie dnia. Według modelu GFS, w piątek temperatury powietrza wahać będą się w przedziale 12°C/15°C. W weekend ukształtować mogą się w nieco niższym przedziale, przeważnie wynoszącym 11°C/14°C.

Prognoza temperatur powietrza za dnia (maksymalne temp. w okresie 12UTC – 15UTC). Odpowiednio piątek, sobota, niedziela

Przymrozki już od piątkowego poranka

Aktualnie dostępne prognozy sygnalizują spadki temperatur poniżej 0°C w piątkowy świt i poranek. Ujemne temperatury mogą pojawić się zwłaszcza na północnym wschodzie w obszarze Warmii i Mazuor, Podlasia i miejscami Mazowsza. Chłód może wedrzeć się także na tereny Lubelszczyzny, a ponadto w regionach podgórskich i górskich Małopolski, Podkarpacia, Dolnego Śląska i Opolszczyzny, gdzie także spodziewane są minusowe wartości temperatur. Przy gruncie możemy być świadkami spadków na poziomie -1°C/-4°C.

Prognoza temperatur powietrza na poziomie 5 cm powyżej linii gruntu – piątek godzina 06:00 (model SwissHD)

Pogoda. Prognoza temperatur powietrza na poziomie 5 cm powyżej linii gruntu - piątek godzina 06:00 (model SwissHD)

W sobotni poranek szanse na ujemne temperatury obejmą praktycznie cały kraj. W szczególności na północnym wschodzie, wschodzie i południu mogą wahać się na poziomie -3°C/-6°C (lokalnie w zastoiskach, obszarach podgórskich lub ze specyficznym mikroklimatem, temperatury mogą być jeszcze niższe)

Prognoza temperatur powietrza na poziomie 5 cm powyżej linii gruntu – sobota godzina 06:00 (model SwissHD)

Kontynuacja szans na przymrozki będzie miała naturalnie miejsce w trakcie niedzielnego poranka, prawdopodobnie nad większością regionów. Ewentualne przyhamowanie spadków może mieć miejsce w regionach południowych i południowo-wschodnich przez wzrost zachmurzenia – na ten moment informacja ta jest ciężka do lepszego oszacowania.

Grafiki: http://meteologix.com http://wxcharts.com http://mapy.meteo.pl http://windy.com http://vojvodinameteo.rs