O pogodzie na czwartek, o pogodzie w kolejnych dniach

Opublikowano 4 marca 2020 o godz. 19:13

Po deszczowym wtorku na zachodzie kraju i równie mokrej środzie wzdłuż wschodnich województw, czwartek przyniesie poprawę pogody na każdej płaszczyźnie. Jutrzejsza sytuacja synoptyczna nad Europą w kontekście przebiegu warunków pogodowych w naszym kraju, sprzyjać będzie nieznacznej adwekcji łagodniejszego powietrza z południa Europy. Powietrze to odznaczać będzie się mniejszą wilgotnością, co otwiera spore szanse do wystąpienia rozpogodzeń na szerszą skalę.

Spodziewana sytuacja baryczna w czwartek – obszar Polski pod wpływem słabo zaznaczonego klina wyżowego

Spodziewana wilgotność powietrza {%] na poziomie około 3 km nad poziomem gruntu – czwartek godzina 12Z

Spodziewany przebieg pogody – czwartek

Czwartkowy poranek rozpoczniemy od przymrozków praktycznie w skali całego kraju. Najniższe spadki temperatur wystąpią w regionach środkowo południowych i centralnych. Temperatury na plusie powinny utrzymać się wzdłuż wschodnich województw, a zwłaszcza bliżej regionów przygranicznych (wpływ zachmurzenia frontowego). Bez przymrozków powinni obyć się także mieszkańcy Pomorza zachodniego. Rankiem w skali kraju chmur będzie jeszcze całkiem sporo – przeważnie piętra niskiego. Do południa zachmurzenie będzie sukcesywnie się rozwarstwiać. Najszybciej przejaśnienia wystąpią na południu, w centrum i na wschodzie. W regionach północno zachodnich chmur wciąż może być więcej, a wzdłuż województw nadmorskich mogą zdarzyć się bardzo lokalne i słabe opady deszczu. Sytuacja do końca dnia nie ulegnie zasadniczej zmianie. Poza pasem od Pomorza zachodniego po Pomorze środkowe i województwo kujawsko-pomorskie, wciąż występować będą duże rozpogodzenia. Temperatury w ciągu dnia mocno wyrównane, kształtujące się na poziomie 7-9 stopni Celsjusza z możliwymi maksymalnymi wartościami 10-11 stopni w regionach Dolnego Śląska

Spodziewany poziom zachmurzenia i opady w czwartek na godzinę 14:00 – model ICM UM 4km

Prognoza maksymalnych temperatur powietrza na godzinę 14:00

Kolejne dni tygodnia – ośrodek niżowy Elli

Widoczny na pierwszej grafice niż baryczny znajdujący się nad północną Francją, będzie w kolejnych dniach obierał trajektorię kolejno nad obszar Niemiec i południe Bałtyku. Wraz z migracją niżu wędrować będą także bardzo dobrze rozbudowane układy zachmurzenia i opadów deszczu. W piątek centrum niżu będzie przemieszczać się z centralnej części Niemiec w kierunku północno zachodniej Polski. W skali całego kraju prognozowany jest wzrost zachmurzenia i liczne opady deszczu – największe natężenie przewidywane jest na północnym zachodzie, a także w centrum. Przelotnie popadać może jednak nad całą Polską. Temperatury pozostaną z czwartkowego poziomu – maksymalne wartości (do 10 stopni) ponownie wystąpić mogą w obszarach Dolnego Śląska.

Mapy prognostyczne na piątek: niż baryczny nad Niemcami i zatoką nad obszarem Polski, spodziewany zasięg opadów deszczu na godzinę 15Z

W sobotę przewidywana jest kontynuacja wędrówki niżu z opadami deszczu. Ten wciąż nieustannie będzie padał na północnym zachodzie, zachodzie i w centrum jak i w formie przelotnej w całym kraju. Na zachodzie kraju zacznie wzmagać się silny wiatr do 60 km/h. Temperatury na wschodzie mogą wzrosnąć do około 10 stopni Celsjusza. Im bardziej na zachód, tym chłodniej – różnica względem wschodu może wahać się na poziomie 4-5 stopni.

Mapy prognostyczne na piątek: niż baryczny nad Polską, spodziewany zasięg opadów deszczu na godzinę 12Z

Stabilizacja pogody w niedzielę

W niedzielę po przejściu niżu ciśnienie na chwilę wzrośnie za sprawą wkroczenia kolejnego klina wyżowego. Zachmurzenia jako tako nie unikniemy, ale opady ustaną. Będzie to jednak sytuacja bardzo krucha, gdyż wiele wskazuje, że w przyszłym tygodniu uaktywni się nam mocno cyrkulacja znad Atlantyku. Będzie więc wietrznie deszczowo, ale być może także całkiem ciepło..

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w niedzielę – obszar Polski w zasięgu słabego klina wyżowego

Dane graficzne: windy.com, meteomodel.pl, mapy.meteo.pl, modelzentralle.de, vojvodinameteo.rs