Nurkujący ośrodek niżowy nad Polską. Przed nami kolejne opady śniegu i spływ mroźnej masy powietrza

Opublikowano 14 stycznia 2021 o godz. 17:39

W nadchodzącą sobotę obszar Polski dostanie się pod wpływ płytkiego, ale wyraźnie aktywnego ośrodka niżowego, który będzie przemieszczał się trajektorią północ-południe, a więc będzie charakterystycznym niżem nurkującym. Aktywność niżu przekładać ma się na kolejną dostawę opadów śniegu od natężenia umiarkowanego po intensywne. Aktualne prognozy modeli numerycznych wskazują jednak, że strefa opadowa powinna być zwarta, co sugeruje nam opady o charakterze ciągłym. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia przeważnie z opadami przelotnymi, które przecinane były okresami stabilniejszej pogody.

Spójrzmy na detale. Omawiany ośrodek niżowy powstać ma w obszarze strefy obniżonego ciśnienia znad wschodniej Europy. Niż zrodzić ma się nad państwami bałtyckimi w nocy z piątku na sobotę, co widać po charakterystycznym zaburzeniu w izobarach ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna w nocy z piątku na sobotę – początek rozwoju niżu nad krajami bałtyckimi

Przed sobotnim porankiem w polu ciśnienia widoczna będzie już pętla odpowiadająca za centrum niżowe. Ośrodek rozpocznie proces zmierzania w kierunku południowej części kraju

Kolejna dostawa opadów śniegu

Wraz ze zbliżaniem się ośrodka niżowego, do kraju w trakcie sobotniego dnia wkraczać będzie jego strefa aktywnego frontu o charakterze zokludowanym. W sobotni poranek opady śniegu rozpocząć mają się przede wszystkim od Polski północnej i częściowo północno wschodniej. Na Bałtyku występować będzie silny efekt morza, który generować będzie komórki konwekcyjne ze śnieżycami przechodzącymi przez region Pomorza środkowego.

Opady śniegu na północy Polski – prognoza modelu UMPL na sobotę godz. 06:00 (mapy.meteo.pl)

Już przed południem strefa opadowa frontu rozprzestrzenić miała by się w pasie od północy/północnego wschodu przez centrum po południe kraju. Szczególnie jednak na północy opady śniegu miały by mieć natężenie silne, co zdecydowanie będzie przekładać się na szybki wzrost pokrywy śnieżnej, a przypomnijmy, ze w regionach Elbląga pokrywy śnieżnej oscylują w okolicach 30 cm.

Rozrost opadów śniegu nad Polską – prognoza modelu UMPL na sobotę godz. 10:00 (mapy.meteo.pl)

W drugiej części dnia strefa opadowa rozrastać ma się w kierunku Polski wschodniej oraz południowej. Warto jednak zauważyć, że szanse na opady śniegu występować będą nad znaczną częścią kraju, pomijając regiony północno-wschodnie. Zdecydowanie najdłużej strefy opadów śniegu mają utrzymywać się na południu oraz na północy w strefie Pomorza środkowego.

Spodziewany rozwój strefy opadów śniegu na godzinę 15:00 i 18:00 – prognoza modelu UMPL

W celu analizy porównawczej warto także przytoczyć inny wariant pogodowy reprezentowany w tym przypadku przez model ICON-EU. Jak widać początek opadów tak jak w przypadku modelu UM miał by miejsce na północy, ale jednak z lekkim odchyleniem na północny wschód. Do południa opady śniegu przesunęły by się także nad regiony Polski wschodniej, zaś po południu, wieczorem i częściowo nocą od centrum po cały pas Polski południowej.

Trajektoria opadów śniegu wg modelu ICON-EU (zakres godzinowy: 06:00 UTC – 21:00UTC) – wxcharts.com

Adwekcja mroźnej masy powietrza

Spływ mroźnego powietrza, który będzie miał miejsce już w piątek, przyniesie bardzo duże spadki temperatury w sobotni poranek. Na wschodzie i północnym wschodzie temperatury powietrza na wysokości 2m mogą wahać się od -12 do nawet -18°C. Przy samym gruncie i z uwzględnieniem lokalnych warunków możemy oczekiwać nawet zbliżania się do okolic -20°C. W pozostałej części kraju za wyjątkiem regionów podgórskich, górskich i części południowo-wschodniej Polski, temperatury powinny dochodzić do granicy -10°C.

Spodziewane temperatury w sobotni poranek – prognoza modelu ECMWF

W ciągu dnia nad krajem utrzyma się mróz, zaś najsilniejsze spadki temperatury wystąpią na północnym wschodzie, gdzie temperatura w ciągu dnia będzie utrzymywać się poniżej -10°C. Wieczorem z północnego wschodu zacznie spływać bardzo mroźne powietrze. Na godzinę 21UTC na północnym wschodzie temperatury będą zbliżać się do -20°C, zaś nocą z soboty na niedzielę osiągać nawet -25 stopni.

Spodziewane temepratury na godzinę 15:00 UTC i 21 UTC

Silny mróz na północnym wschodzie – nawet do -26°C (niedziela 03:00 UTC)

Infografiki: wxcharts.com