Noc z dużymi spadkami temperatur – na południowym wschodzie nawet -7°C. W drugiej części nocy wkroczą opady śniegu

Opublikowano 20 marca 2021 o godz. 19:17

Przed nadejściem niedzielnego frontu, noc z soboty na niedzielę (20/21.03) cechować ma się dużymi spadkami temperatury powietrza w szczególności na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju, gdzie niebo ma być mocno wypogodzone, sprzyjając wypromieniowaniu ciepła. W drugiej części nocy nad regiony północno-zachodnie, północne i północno-wschodnie wkraczać będą słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami z tendencją do marznięcia w północnej części kraju.

Symulacja opadów nad Polską na godzinę 04:00 (niebieski – śnieg, zielony – deszcz, pomarańczowy – opady mieszane, czerwony – opady marznące) – model SwissHD 

Wizja modelu UMPL – opady deszczu wzdłuż wybrzeża, rozproszone opady śniegu na zachodzie, północy i północnym wschodzie

 

Zimna noc

Ujemne temperatury nie powinny zagościć nad regiony północne, północno zachodnie i częściowo zachodnie. Im bardziej na południowy wschód, tym spadki temperatur będą coraz niższe. Najniższe wartości temperatury powietrza będą prawdopodobnie odnotowane w strefie najdłużej utrzymujących się przejaśnień czyli południu i południowym wschodzie. Model Arpege na godzinę 03:00 UTC wskazuje na przedział temperatur od -4 do -6°C.  Na pogórzu i w górach temperatury poszybują zdecydowanie poniżej -10°C, dochodząc nawet do -17°C. W pozostałych regionach kraju będzie na ogół od -1 do -4°C

Prognoza temperatur – model Arpege (03:00 UTC)

Zbliżony wariant przedstawia symulacja modelu ECMWF. Tutaj jednak sektor chłodu jest nieco bardziej ograniczony na rzecz temperatur dodatnich w Polsce północnej i częściowo zachodniej. Najniższe temperatury wśród terenów nizinnych odnotowane mają być także na południu i południowym wschodzie (-4/-6°C), zaś na pozostałym obszarze z temperaturami ujemnymi od -1 do -4 °C.

Prognoza temperatur – model ECMWF (03:00 UTC)

Analogiczny scenariusz widoczny jest także w symulacji modelu ICON-EU. Południe i południowy wschód w drugiej części nocy może doświadczyć temepratur na poziomie -5/-7 °C.

Prognoza temperatur – model ICON-EU (03:00 UTC)

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, mapy.meteo.pl