Niebezpieczna pogoda nad zachodnią Europą. Nadchodząca noc z silną wichurą. Możliwe porywy do 100 km/h

Opublikowano 20 stycznia 2021 o godz. 20:44

W trakcie najbliższej nocy oraz podczas czwartkowego dnia, zachodnia Europa doświadczy fali silnego, a miejscami bardzo silnego wiatru. Wszystko za sprawą stale pogłębiającego się ośrodka niskiego ciśnienia Goran, którego centrum wirować będzie nad Morzem Północnym, zaś szczególnie po południowej i południowo-wschodniej części niżu wytworzy się bardzo silny gradient ciśnienia, który przynosić będzie porywy wiatru w górnej granicy 90-105 km/h na lądzie oraz 100-110 km/h wzdłuż samych wybrzeży.

Położenie ośrodka niskiego ciśnienia Goran w nocy z środy na czwartek

Szczególnie silne porywy wiatru wystąpią w strefie największego gradientu ciśnienia widocznego jako charakterystyczne zagęszczenie izobar na mapach:

W trakcie nocy szczególnie silne porywy wiatru wystąpią w północnej części Francji, nad Belgią i Niderlandami. Porywy kształtować mogą się w przedziale 75-95 km/h z lokalnymi przypadkami dochodzącymi do 100 km/h. Wzdłuż samego wybrzeża możliwe będą przekroczenia poziomu 100 km/h.

Bliżej czwartkowego świtu strefa silnych porywów wiatru przebiegać może w pasie od północno-wschodniej Francji przez wschodnią Belgię, Niderlandy i zachodnie Niemcy. Siła porywów ma wahać się w bardzo zbliżonym przedziale jak w przypadku godzin nocnych.

W trakcie czwartkowego dnia wiatr będzie stopniowo słabł, zaś najsilniejsze porywy przeniosą się nad wody morskie. Wieczorem strefa silnego wiatru dotrze także nad Danię. Tutaj porywy mają być nieco słabsze niż w państwach położonych na południe. Jednakże w północno zachodniej części kraju mogą dochodzić do 90-95 km/h. Wpływ ośrodka będzie widoczny także na terenie Polski. Wiatr o sile 60-75 km/h pojawić ma się wzdłuż wybrzeża i nieco w głąb województw nadmorskich. W Bieszczadach pojawi się halny o sile do 80 km/h, zaś w głębi Podkarpacia wiatr nie powinien przekraczać  60 km/h.

W wyniku spodziewanej wędrówki fali silnego wiatru, możliwe będą uszkodzenia budynków, linii energetycznych oraz drzewostanów. Szczególnie tyczyć się to może regionów od Belgii po Niderlandy.