Niedziela – rozproszone opady deszczu, burze i fotogeniczna konwekcja!

Opublikowano 23 maja 2020 o godz. 19:05

W niedzielę wielkoskalowe opady deszczu o umiarkowanym i słabym natężeniu przemieszczą się nad województwa wschodnie wraz z dalszą, ale powolną wędrówką układów frontów atmosferycznych. Z tego też względu na wschodzie pogoda przez większą część dnia będzie pochmurna i deszczowa. W pozostałych regionach rozpocznie się adwekcja umiarkowanie ciepłej, ale dosyć wilgotnej masy powietrza o podwyższonej równowadze chwiejnej. To zaś skutkować będzie rozwojem licznych chmur cumulonimbus z punktowo silniejszymi opadami deszczu, w tym także burz.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w kontekście przebiegu pogody nad Polską

Nad Europą postępuje rozbudowa szerokiego pasma wysokiego ciśnienia w postaci rozbudowującego się wału z głównym centrum nad obszarem między Francją, a Wielką Brytanią. Obszar wyżowy będzie charakterystycznie rozbudowany na północ w kierunku Islandii zaś w obszarach Norwegii i Szwecji stopniowo zanikać będzie układ obniżonego ciśnienia wraz ze swoją zatoką. Na styku tych dwóch układów wędrować będzie do Polski umiarkowanie ciepłe powietrze polarne-morskie o dużych zasobach wilgoci.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad Europą i rozkład frontów atmosferycznych jutro na godzinę 12UTC

Przebieg pogody nad Polską – niedziela

Od samych godzin porannych we wschodniej części kraju prognozowane są ciągłe opady deszczu związane z odsuwającym się frontem atmosferycznym. Przed południem poza wschodnimi regionami, opady o charakterze przelotnym zaczną szybko rozwijać się na zachodzie Polski jako rozproszone komórki konwekcyjne, które oprócz opadów deszczu mogą generować także drobny grad i wyładowania atmosferyczne. Temperatury na godzinę 12 będą dosyć wyrównane w skali kraju. Niższe wartości na poziomie 12-14 stopni pojawią się na wschodzie (wpływ pełnego zachmurzenia). W pozostałych regionach będzie to od 14 do 18 stopni.

(Od lewej): Rozkład opadów deszczu na godzinę 12:00 – widoczny wpływ frontu na wschodzie, rozproszone komórki konwekcyjne na zachodzie; Spodziewane temperatury na godzinę 12:00

Po południu nad Polską prognozuje się korzystniejsze warunki do rozwoju tzw. masowej konwekcji z burzami. W obszarze całej Polski masa powietrza będzie cechować się zwiększoną niestabilnością powietrza opisywaną wskaźnikiem CAPE. Po południu osiągać ma on wartości od 250 do 500 J/kg. Oznacza to, że ruchy pionowe cząstek powietrza będą na tyle silne, by wypiętrzać większe chmury deszczowe, które ostatecznie będą generować wyładowania doziemne. Warunki kinematyczne nie będą zbyt korzystne, a więc potencjalne burze będą słabo zorganizowane w postaci pojedynczych komórek i słabych wielokomórek. Generalnie przelotne opady deszczu pojawią się praktycznie w całym kraju. Lokalne burze możliwe będą w zasadzie wszędzie za wyjątkiem krańców północnych.

(Od lewej): Prognoza niestabilności powietrza na godzinę 15, symulowana odbiciowość radarowa na godzinę 15

Do godzin wieczornych rozproszone opady deszczu i burze będą utrzymywać się we wszystkich regionach Polski, choć bardziej w skali lokalnej. Wieczorem komórki zaczną zanikać, a deszcz utrzyma się głównie w województwach zachodnich.

Dane graficzne: modelzentralle.de, meteologix.com, dwd.de, vojvodinameteo.rs