Niedziela przyniesie kolejny wzrost temperatur. Popołudniu możliwe nawet +18°C i niewykluczone, lokalne burze.

Opublikowano 17 kwietnia 2021 o godz. 19:35

W niedzielę obszar Polski będzie znajdował się w polu stabilnego pola wyżowego, wchodzącego w skład ośrodka znad Rosji i Skandynawii. Do kraju napływać będzie przejściowo cieplejsze powietrze polarno-kontynentalne, które przynosić ma najwyższy wzrost temperatur w północno wschodniej części Polski. Miejscami ponownie pojawią się obszary podwyższonej niestabilności powietrza, co w efekcie przełożyć może się na rozwój konwekcji i zjawisk burzowych o podobnej charakterystyce jak miało to miejsce w tracie sobotniego popołudnia. Obszar rozwoju przemieści się jednak na zachód Polski.

Pole wyżowe nad większością Europy w trakcie niedzieli – prognoza modelu ECMWF

Rozkład mas powietrza nad Europą w niedzielę – napływ ciepła w szczególności do północno-wschodniej części Polski (model ICON-EU)

Tydzień zakończymy miejscami z wysokimi temperaturami

Najwyższy wzrost temperatur w trakcie niedzielnego popołudnia ma być odnotowany w północno-wschodniej części kraju, co jest zrozumiałe, spoglądając na poprzednią grafikę ukazującą rozkład mas powietrza. Widać, że popołudniu nasunie się na ten fragment Polski odcinek ciepłej masy powietrza, mocno różniący się względem pozostałej, zalegającej nad naszym krajem. W efekcie tego nad województwem warmińsko-mazurskim, podlaskim i miejscami pomorskim, temperatury mogą wahać się na poziomie 16-17°C, a miejscami nawet do 18°C. Chłodniej będzie na południu oraz w pasie od województwa kujawsko pomorskiego (i możliwe że także przez środkową część mazowieckiego) – od 10°C do 11°C. Na pozostałym obszarze kraju zwykle od 12°C do 15°C.

Niewykluczone kolejne zjawiska burzowe

Według prognoz numerycznych potencjał do pojawienia się burz koncentrować ma się w obszarze Polski zachodniej, częściowo północno zachodniej (chodzi tu głównie o Pomorze zachodnie) i południowo-zachodniej (dolnośląskie). Energia CAPE, świadcząca o podwyższonej niestabilności powietrza, ma kształtować się na niskim poziomie, jednak wystarczającym do rozwoju konwekcji w postaci rozproszonych chmur kłębiastych z opadami deszczu, ale niewykluczonymi wyładowaniami doziemnymi.

Rozkład energii CAPE wg modelu WRF i ECMWF

Początkowo przed południem możliwość występowania przelotnych opadów deszczu obejmować będzie regiony zachodnie, południowo zachodnie, południowe i miejscami centralne. Zachmurzenie będzie wahać się od umiarkowanego przez duże po całkowite. Model UMPL wskazuje na przejaśnienia między innymi na południowym wschodzie i północy oraz z tendencją do rozpogodzeń na północnym wschodzie w drugiej części dnia.

Prognoza opadów deszczu nad Polską i zachmurzenia na godziny poranne – model UMPL

W drugiej części dnia przelotne opady będą mogły pojawiać się głównie na północy z odchyleniem na północny zachód

Popołudniowa konwekcja i burze

W drugiej części dnia w strefie niestabilności dojdzie do rozwoju konwekcji o podobnej skali jak w sobotę. Komórki z opadami deszczu będą rodzić się prawdopodobnie początkowo od województwa wielkopolskiego w kierunku dolnośląskiego i opolskiego, z czasem zmierzając na zachód nad obszary województwa lubuskiego i południe zachodniopomorskiego. Po symulacjach widać, że część komórek może być silniejszych, z pewnością przeobrażając się w burze z silnymi opadami deszczu i możliwymi opadami drobnego gradu.

Popołudniowa konwekcja nad zachodnią i południowo zachodnią Polską

Warunki do rozwoju lokalnych burz nieznacznie mogą pojawić się także w obszarze północno-wschodnim, gdzie modele także wskazują na podwyższoną niestabilność, ale na niskim poziomie. Modele numeryczne nie wskazują jednak jednoznacznie w swoich symulacjach na widoczne wizualizacje komórek burzowych lub większych opadów (w zależności od parametru).

Ostateczny kształt obszaru rozwoju burz jak i skala prawdopodobieństwa będzie przedstawiona w niedzielę przed południem w prognozie burzowej.

Możliwy rozwój komórek opadowych, w tym lokalnych burz nad Polską zachodnią i południowo zachodnią – model ICON-D2

Popołudniowa strefa niestabilności w troposferze na północnym wschodzie oraz możliwy rozwój komórek konwekcyjnych w prognozie modelu ECMWF

 

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com, windy.com