Niedziela: opady frontowe w południowej i wschodniej części Polski

Opublikowano 9 listopada 2019 o godz. 19:19

W niedzielę wschodnia i południowa część Polski (w mniejszym stopniu centrum) zostanie objęta oddziaływaniem falującego frontu atmosferycznego wzdłuż którego przemieszczać ma się płytki ośrodek niskiego ciśnienia z rodziny 'Carletto’, co bardzo dobrze odzwierciedla poniższa mapa ukazująca spodziewaną sytuację synoptyczną w ciągu dnia nad Europą. W związku z bliską wędrówką frontu i ośrodka niżowego, prognozy na jutro w sposób jasny wskazują na przejście wielogodzinnej strefy opadów deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu, która w obszarach górskich i podgórskich, a także nieco bardziej wgłąb województw środkowo-południowych przynieść ma opady śniegu. Regiony zachodnie, częściowo centralne oraz północne mogą wyczekiwać stabilnych warunków pogodowych z umiarkowanym zachmurzeniem i brakiem opadów deszczu. Ten typ pogody uwarunkowany będzie nasuwającym się mobilnym ośrodkiem wyżowym, który w trakcie nocy z niedzieli na poniedziałek przemieści się znad obszaru Niemiec w kierunku południowych sąsiadów, ulegając wzmacnianiu. To zwiastuje stabilne warunki pogodowe w poniedziałek w całym kraju przede wszystkim po południu.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą – niedziela 10 listopada

Omówienie warunków pogodowych

Strefa wielkoskalowych opadów deszczu wkroczyć ma nad obszar południowo wschodniej części kraju jeszcze przed południem. Najwcześniej umiarkowane (miejscami silniejsze) opady deszczu obejmą województwo małopolskie, podkarpackie i lubelskie. Po południu wraz z rozrastaniem się strefy opadowej ciągłe opady deszczu obejmą z dużym prawdopodobieństwem całe województwo śląskie, świętokrzyskie, rozszerzając się w kierunku Mazowsza (za wyjątkiem północno zachodniej części). Niewykluczone, że strefa rozrośnie się jeszcze bardziej na zachód przez co opady deszczu wkroczą także nad województwo opolskie i łódzkie. Do wieczora najsilniejsze opady przemieszczą się nad Lubelszczyznę, wschodnie Mazowsze oraz Podlasie.  W pozostałych regionach opady będą miały już charakter słabszy, ale wciąż będą one występować przez większość nocy z niedzieli na poniedziałek. W poniedziałkowy poranek zanikające deszcz będzie występować głównie od Podlasia przez wschodnie Mazowsze i lokalnie po województwo lubelskie. W pozostałych regionach warunki stabilne z umiarkowanym zachmurzeniem i chwilami ze słońcem. Deszcz możliwy lokalnie wzdłuż wybrzeża. Praktycznie w całym kraju temperatury będą wahać się w zakresie 5-7 stopni Celsjusza. Nieco cieplej we wschodnich częściach Lubelszczyzny i Podkarpacia (9-10 stopni). Szacunkowa suma opadów do poniedziałkowego poranka ma wahać się od 15 do 30 mm.

Intensywne opady śniegu w górach

W obszarach górskich w ciągu dnia przewiduje się długotrwałe opady ciężkiego, mokrego śniegu. Na Podhalu w wysokich partiach górskich prognozy wskazują, że może przybyć nawet 30 centymetrów śniegu. Opady śniegu mają pojawić się także w regionach położonych niżej (np. okolice Nowego Targu).

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej liczona do godziny 22Z w niedzielę – model EMS

Symulacja przejścia strefy opadowej – model GFS

Graficzna wersja prognozy

dane graficzne: met.fu-berlin.de, meteoprognoza.pl, wxcharts.com mapy.meteo.pl