Najnowsze dane: środa z możliwością pobicia rekordu temperatury dla czerwca!

Opublikowano 25 czerwca 2019 o godz. 10:03

Jutro nad Polską spodziewana jest kulminacja wystąpienia krótkotrwałego oddziaływania bardzo gorącego powietrza skutkującego wzrostem maksymalnych temperatur znacznie powyżej 30 stopni Celsjusza. Prognozy z przed kilku dni wskazywały na możliwość wystąpienia temperatur wynoszących aż 39-40 stopni Celsjusza w obszarze województwa lubuskiego i regionu Niemiec graniczącego z tym województwem. W ciągu kolejnych dni korekta prognoz nieco obniżyła maksymalny pułap temperatur, ale najnowsze wyniki modeli prognostycznych zarówno o zasięgu globalnym jak i regionalnym wskazują, że jutro w godzinach popołudniowych szczególnie nad województwem lubuskim, zachodnią częścią wielkopolskiego i być może północnym fragmentem dolnośląskiego mogą wystąpić temperatury osiągające i nieznacznie przekraczające niebezpieczny pułap 38 stopni Celsjusza. Taki scenariusz jeśli się wydarzy, to z pewnością o charakterze bardzo lokalnym. Z punktu widzenia historycznych temperatur maksymalnych jutrzejszy dzień może być bardzo ważny. Dlaczego?

Okazuje się bowiem, że dotychczasowy rekord temperatury maksymalnej dla czerwca, który wynosi 38,0 stopni Celsjusza [1] (stacja Wrocław – dokładnych szczegółów brak) po 84 latach może zostać nieznacznie przekroczony.

Bieżąca analiza multimodelu MOS potwierdza narastające przypuszczenia. Analiza wykonana przez Meteo Group Polska wykazuje, że jutro w pasie województwa lubuskiego temperatury mogą osiągnąć poziom 37,8-38,5 stopni Celsjusza.

Spodziewane maksymalne temperatury w środę (fragment mapy) – dane multimodelu MOS via Meteo Group Polska (mojapogoda.com)

Możliwość wystąpienia temperatur na poziomie 38 stopni (co wiąże się z szansą na przekroczenie) wskazują także inne modele numeryczne:

AROME

ICON-EU

COSMO HD2

ECMWF

dane:

[1] meteomodel.pl

[2] meteoprognoza.pl