Najbliższe poranki z przymrozkami w wielu regionach. Przegląd najnowszych prognoz

Opublikowano 7 października 2021 o godz. 17:39

Kolejne odsłony modeli numerycznych dają precyzyjniejsze światło odnośnie zimnych poranków nad Polską (czytaj: nadciągają przymrozki). Nadciągające do Polski chłodne powietrze pochodzenia polano-kontynentalnego przyniesie ochłodzenie za dnia oraz bardzo duże rozpogodzenia, które nocą przełożą się na ujemne wartości temperatur. W poniższym zestawieniu przedstawiono najnowsze dane dotyczące wartości temperatur, wykorzystując jeden z dokładniejszych modeli pogodowych.

Nad Europą postępuje rozwój coraz silniejszego pola wysokiego ciśnienia. Główny wyż baryczny o nazwie Liboa stacjonuje i będzie stacjonował we wschodniej części kontynentu. Na zachodzie znajdzie się druga strefa wyżu barycznego o nazwie Nila, ale wchodzić ona będzie w jeden system baryczny obejmujący większość państw Starego Kontynentu. Wyż znad Rosji wymusi południowo-wschodni i wschodni napływ chłodniejszych mas powietrza

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek – umacnianie się wyżów barycznych od Europy zachodniej w kierunku Rosji (wetterpate.de)

Przymrozki. Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek - umacnianie się wyżów barycznych od Europy zachodniej w kierunku Rosji (wetterpate.de)

Napływ chłodniejszych mas powietrza widać szczególnie na mapie ukazującą odchylenie temperatury powietrza na poziomie 2 metrów względem normy wieloletniej. Zwłaszcza na terenie państw położonych na wschód od Polski osiągać będzie ona niski poziom dochodzący do poziomu -6°C/-8°C. Ujemną anomalię widać także wyraźnie na terenie naszego kraju, a zwłaszcza we wschodniej połowie.

Prognozowana anomalia temperatury (odchylenie od normy) w piątek 08.10 na godzinę 06:00UTC (http://wxcharts.com)

Przymrozki. Prognozowana anomalia temperatury (odchylenie od normy) w piątek 08.10 na godzinę 06:00UTC (http://wxcharts.com)

Przymrozki nad Polską – przegląd aktualnych danych modeli numerycznych

Baza: dane modelu SwissHD – jednego z bardziej dokładnych modelów symulujących warunki pogodowe (http://meteologix.com)

Przymrozki możliwe będą już w trakcie piątkowego poranku. W wielu regionach Polski temperatura powietrza przy linii gruntu spaść może do 1°C/4°C. Jedynie na krańcach północno-zachodnich mogą być znacząco wyższe, przekraczając poziom 10°C. Szansa na ujemne wartości temperatur zdecydowanie największe będą w obszarze północnego-wschodu. Od Warmii i Mazur przez Podlasie i większość Mazowsza niewykluczone będzie nawet -3°C/-4°C. Przymrozki rozciągną się także nad regiony południowo wschodnie (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie), choć nie powinny być tak duże jak na północnym wschodzie (-0,5°C/-3°C). Minusowe temperatury wysoce prawdopodobne będą także w regionach podgórskich i górskich od Małopolski po Opolszczyznę.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską przy linii gruntu (5 cm) w piątek 08.10 na godzinę 07:00

Przymrozki. Prognoza temperatur powietrza nad Polską przy linii gruntu (5 cm) w piątek 08.10 na godzinę 07:00

W sobotni poranek możliwość przymrozków rozszerzy się praktycznie o wszystkie regiony Polski z nieco łagodniejszym przebiegiem lokalnie na południu i południowym zachodzie. Zdecydowanie najzimniej zapowiada się północny wschód i północ, gdzie termometry wskazać mogą nawet -4°C/-6°C. Na południowym wschodzie prawdopodobnie temperatury powietrza spadną prawdopodobnie do -2°C/-4°C.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską przy linii gruntu (5 cm) w sobotę 08.10 na godzinę 07:00

Przymrozki. Prognoza temperatur powietrza nad Polską przy linii gruntu (5 cm) w sobotę 08.10 na godzinę 07:00

Sytuacja bez zasadniczej zmiany będzie miała miejsce w niedzielny poranek. Niewykluczone, że na północy temperatury utrzymają się na plusie – zwłaszcza bliżej wybrzeża (potencjalny wpływ zachmurzenia zbliżających się frontów atmosferycznych). W pozostałych regionach dominacja temperatur w zakresie -1°C/-5°C z najniższymi wartościami na północnym i południowym wschodzie.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską przy linii gruntu (5 cm) w niedzielę 08.10 na godzinę 07:00