Najbliższe kilkadziesiąt godzin z intensywnymi opadami śniegu nad Małopolską, Podkarpaciem i Śląskiem. Możliwe nawet 40 cm śniegu

Opublikowano 12 kwietnia 2021 o godz. 19:45

Dynamiczne prognozy, które były przedstawiane w ostatnich dniach, a dotyczące intensywnych opadów śniegu w południowej i częściowo południowo wschodniej Polsce, niestety sprawdzą się. Niestety, ponieważ w bardzo krótkim czasie w szczególności na południu MałopolskiPodkarpaciaGórnego Śląska, możliwe będą bardzo duże wzrosty pokrywy śnieżnej, kształtujące się w górnej granicy aż 40cm (lokalnie w górach nawet pół metra). Wskutek tak raptownej akumulacji opadów mokrego i ciężkiego śniegu w tych regionach warunki pogodowe będą stale się pogarszać, co w konsekwencji przyniesie:

  • duże utrudnienia komunikacyjne w szczególności uwzględniając charakterystykę regionów podgórskich i górskich
  • z racji charakterystyki śniegu, który ma być ciężki i bardzo mokry, możliwe uszkodzenia w drzewostanie pod postacią łamiących się gałęzi, ale także powalonych całych drzew
  • uszkodzenia drzewostanów w pobliżu linii energetycznych to także ryzyko ich zerwań i dużych braków w dostawie prądu elektrycznego. Linie nawet pod samym ciężarem gromadzącego się śniegu mogą ulegać przerwaniu
  • niewykluczone uszkodzenia infrastrukturalne: uszkodzone/powalone konstrukcje dachowe, niewytrzymujące naporu śniegu (tyczy się to szczególnie obszarów górskich i częściowo górskich).

Oprócz opadów śniegu, pojawią się także opady mieszane oraz długotrwałe opady deszczu. Do piątku na południu i południowym wschodzie Polski suma opadów może wynieść od 40 do nawet 90 mm. Przyczyny załamania pogody związane będą z aktywną i długotrwale utrzymującą się strefą frontu z tendencją do falowania, zaś w późniejszym etapie warunki pogodowe w pełni uzależnione będą od niżu, który wędrować będzie trasą od południowej Europy przez Bałkany w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Ośrodek niżowy będzie nadzwyczaj długo wpływał na warunki pogodowe w kraju – wg obecnie dostępnych prognoz nawet do soboty!

Prognoza sytuacji synoptycznej nad Europą w okresie pon/wt (00UTC) – piątek (12UTC). 

Opady śniegu rozpoczną się już w trakcie nadchodzącej nocy, początkowo w południowo-zachodnim paśmie podgórskim/górskim, a następnie w drugiej części nocy w głąb województwa opolskiego i śląskiego, z możliwą rozbudową strefy opadów śniegu lub śniegu z deszczem na północny wschód, obejmując także regiony centralne. Oprócz opadów śniegu, pojawią się także opady deszczu, głównie jako odseparowane, okalające pasmo przechodzące przez centrum w kierunku północnego wschodu.

Prognoza opadów na nadchodzącą noc i poranek wg modelu ICON – godziny: 21:00, 01:00, 05:00 UTC (fiolet – śnieg, pozostałe – deszcz)

We wtorek dominującym opadem będzie deszcz, który występować ma w szczególności na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. Początkowo o poranku w centralnej i południowej części kraju możliwe będą opady deszczu ze śniegiem. Inny typ pogody spodziewany jest w ciągu całego dnia na południu Małopolski oraz południowo-wschodnim fragmencie Górnego Śląska. Tutaj prognozy zgodnie wskazują na nieprzerwane opady mokrego śniegu. W ciągu dnia opady śniegu nie będą jednak występowały na Podkarpaciu, jednak ten stan będzie się szybko zmieniał późnym wieczorem i nocą z wtorku na środę, gdy strefa ma wyraźnie wykraczać poza regiony podgórskie i górskie.

Na poniższej animacji widać to w ostatniej klatce, która reprezentuje prognozę na godzinę 00:00 we wtorek. Widoczny jest tutaj początek opadów śniegu na Podkarpaciu, ale także wzdłuż wschodniej części Polski – jako opady mieszane. Szacunkowo na południu Małopolski i południowo wschodniej części Śląska, spaść może od 5 do 10 cm świeżego śniegu.

 

Prognoza opadów nad Polską we wtorek – zielony: deszcz, pomarańczowy: opad deszczu ze śniegiem, niebieski: śnieg

Nocą z wtorku na środę strefa opadów śniegu ma utrzymywać się nadal na południu Małopolski, rozszerzając się o cały południowy pas Podkarpacia. Ponadto możliwość opadów śniegu będzie występowała na nieco większym obszarze Podkarpacia. W regionach okalających pojawiać mają się głównie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami lokalne strefy samego śniegu (uzależnione od występowania lokalnych warunków termicznych)

Prognoza opadów wg modelu UMPL w nocy z wtorku na środę: 02:00, 04:00, 06:00

W ciągu środowego dnia opady śniegu utrzymywać mają się głównie w linii Podkarpacie – Małopolska z okresowym wychodzeniem w głąb regionów południowo-wschodnich. Tam jednak w głównej mierze kontynuowane będą opady deszczu o natężeniu zmiennym. Wg modelu ICON-Eu przedstawionego na poniższych grafikach, przelotne opady deszczu możliwe by były także na południowym zachodzie, w centrum i północnym wschodzie.

Rozkład opadów wg modelu ICON-EU w środę. 13:00 i 20:00 UTC (fioletowy: śnieg)

Prognozy pokrywy śnieżnej w środę (wieczór)

W zależności od wyboru modelu prognozy, zasięg pokrywy śnieżnej ogranicza się albo do południa Małopolski i Podkarpacia, albo szerzej obejmuje regiony południowo wschodnie, południowe i częściowo wschodnie. Grafiki posortowane są od wyniku, który daje największy zasięg pokrywy nad Polską, zaś na końcu znajduje się zasięg najmniejszy.

Największą uwagę należy skupić na obszarze Małopolski i Podkarpacia (z naciskiem na południowe dzielnice) i południowego wschodu Górnego Śląska. Tutaj niezależnie od modelu prognozy mamy możliwość pojawienia się stałej pokrywy wahającej się od 15 do nawet 40 cm. Poza regionami podgórskimi i górskimi, pokrywa może osiągnąć poziom od 5 do 15 cm.

W innych województwach takich jak: lubelskie, świętokrzyskie, pokrywa w różnych wariantach prognoz może osiągać od 5 do 8 cm.

Z poniższych prognoz płynie wniosek: Zimowe warunki pojawią się przede wszystkim na Podkarpaciu, Małopolsce i Górnym Śląsku, ale w regionach podgórskich i górskich. W tych samych województwach, ale na terenach położonych niżej, potencjalna pokrywa śnieżna może być mniejsza.

Prognozy pokrywy śnieżnej do środy wieczorem (20:00 / 21:00 w zależności od modelu)

Pewnym odstępstwem jest prognoza modelu ECMWF , która zakłada do czwartkowego poranku nawet w głębi Podkarpacia akumulację śniegu powyżej 30 cm, zaś głęboko w regionach południowo wschodniej Polski wyraźnie powyżej 10 cm. Wariant ten jest jednak niewidoczny w innych symulacjach, a więc można traktować go jako ten najczarniejszy

Prognozowana pokrywa śnieżna nad Polską w czwartek rano – model ECMWF

W czwartek typ pogody z środy i wtorku ma się utrzymać. W regionach Polski wschodniej, centralnej występować mają głównie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, podobnie jak w obszarach południowo zachodnich, południowych i południowo wschodnich. Od południa Górnego Śląska po południe Podkarpacia nadal występować mają okresowe opady śniegu.

Prognozowany poziom pokrywy śnieżnej nad Polską w piątek wieczór (punkt 23:00)

Spodziewana całkowita suma opadów (mm) do analogicznego okresu (modele: ECMWF, ICON-EU, GFS)

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, dwd.de, mapy.meteo.pl