Nadciąga głębszy okres ochłodzenia. Przed nami całodobowy mróz, duże spadki temperatur nocami oraz opady śniegu

Opublikowano 4 lutego 2021 o godz. 19:02

Aktualnie nad północną częścią Europy w strefie oddziaływania ośrodków wyżowych i niżowych rozciąga się strefa mroźnego powietrza. Nad całą Skandynawią panują ujemne temperatury, zaś większość obszarów Szwecji, Norwegii i Finlandii notuje pokrywy śnieżne przekraczające pułap 30 cm. Sektor zimniejszego powietrza sięga także obszarów Polski północnej, aczkolwiek nie przyczynia się on póki co do występowania bardzo dużego mrozu. Póki co, ponieważ prognozy wskazują całkiem wyraźnie, że mroźniejsze powietrze ostatecznie spłynie głębiej na teren naszego kraju z możliwym silnym mrozem zwłaszcza w trakcie nocy i poranków i utrzymywaniem się ujemnych temperatur także nocami. Ponadto oczekiwać należy pojawienia się kolejnych opadów śniegu.

W przypadku opadów śniegu trzeba jednak zaznaczyć, że margines błędu prognoz jest jeszcze podwyższony i nie analizujemy rzeczy w 100% pewnych, a jedynie wyciągamy pewne przypuszczenia na podstawie kreujących się tendencji modeli. 

Strefa wysokiego ciśnienia biegnąca od Skandynawii po północy krąg polarny – prognoza sytuacji barycznej wg modelu ECMWF na piątek

Położenie sektora mroźnego powietrza nad północną częścią Europy z nasuwaniem się w głąb Polski

Wyraźne ochłodzenie już w weekend

Tendencję spadku temperatur widać już podczas soboty. Zaktualizowana prognoza GFS wskazuje na utrzymywanie się ujemnych temperatur w ciągu dnia i raptownego spadku temperatury nocą z soboty na niedzielę. W ciągu dnia poziom temperatury oscylujący na poziomie 0 stopni Celsjusza i nieznacznie powyżej, możliwy byłby głównie w obszarze Polski południowo zachodniej. W pozostałej części kraju temperatury będą trzymać się w ujemnych wartościach, ze szczególnym naciskiem na Polskę północno-wschodnia z temperaturami na godzinę 12:00 UTC na poziomie -8/-10 °C. Nocą z soboty na niedziele mróz szczególnie od północy po północny wschód mógłby spadać do poziomów -14/-20°C zaś najcieplejszym obszarem byłby pas od południowego zachodu po południowy wschód (-6/-10°C)

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12:00 UTC  w sobotę i 03:00 UTC w niedzielę (noc z sob/nd)

Tendencja spadkowa temperatur będzie widoczna w niedzielę głównie w stosunku do dnia. Temperatury powietrza w ciągu dnia na godzinę 12:00 UTC wg modelu GFS, wahać będą się w kraju na poziomie od -5 do -12°C. Nocą z niedzieli na poniedziałek rozkład występowania temperatur ma być zbliżony w stosunku do nocy poprzedniej. Ponownie najchłodniejszy ma być pas od północy po północny wschód kraju.

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12:00 UTC  w niedzielę i 03:00 UTC w niedzielę (noc z nd/pon)

Śnieżna niedziela od południowego zachodu po południowy wschód

Podczas gdy na północy prognozowane są duże rozpogodzenia, ale przy mroźnej aurze, tak na południu przetoczy się pierwsza seria spodziewanych opadów śniegu. Największe natężenie opadów oczekiwane jest szczególnie od Małopolski po Podkarpacie, zaś mówiąc regionalnie, śnieg wystąpi w ciągu dnia w szerokim pasie od południowego zachodu przez południe z odchyleniem w kierunku centrum po południowy wschód. Na grafice poniżej znajduje się wizja zasięgu opadów śniegu w niedzielę na godzinę 12:00. Jak widać strefa będzie się cechować przede wszystkim opadami ciągłymi, co oznacza systematyczny przyrost pokrywy śnieżnej.

Nocą z niedzieli na poniedziałek strefa opadowa ulegać ma rozpadowi i wyraźnemu osłabieniu, przy czym opady śniegu powinny skupiać się już głównie w regionie Polski południowo-wschodniej. Na grafice znajduje się wizja opadów wg modelu UMPL na godzinę 01:00. Widać wyraźnie zmianę charakteru opadów na przelotny oraz spadek natężenia z umiarkowanego na słaby.

Druga fala opadów

Jeszcze nocą z niedzieli na poniedziałek ta sama strefa będzie ulegać ponownemu wzmocnieniu, choć opady związane będą z inną sytuacją synoptyczną. Jednakże ponownie regiony południowe, południowo wschodnie, zaś w trakcie poniedziałkowego dnia także centralne i wschodnie, dostaną się pod wpływ ciągłych opadów śniegu o natężeniu zmiennym

Rozwój strefy opadów śniegu w poniedziałek wg modelu UMPL: 06:00, 12:00, 18:00

Opady śniegu w poniedziałkowy wieczór i nocą z poniedziałku na wtorek trwać mogą przez cały czas, zaś w trakcie wtorku nadal mogą być kontynuowane zwłaszcza we wschodniej części kraju.

Rozwój strefy opadów śniegu: noc z poniedziałku na wtorek (00:00) i wtorek 12:00

Póki co dosyć ekstremalny wariant przedstawia model GFS, który także zwiastuje długotrwałe opady śniegu na południu i południowym wschodzie, ale naprawdę intensywne. Począwszy od niedzieli do wtorku wskazuje on bowiem na trwałą pokrywę na poziomie 20-50 centymetrów. Trzeba jednak brać taką prognozę z pewnym dystansem – jest to wariant najgorszy. Wariant bardziej realistyczny mógłby oscylować na poziomie 15-30 cm, co wciąż jest dużą kumulacją śniegu. Wszystko przy założeniu, że opady przejdą tą trajektorią. 

Silny mróz w przyszłym tygodniu

Po przejściu opadów śniegu kolejne dni mają cechować się dużymi spadkami temperatury powietrza nocą oraz utrzymywaniu się mrozu w ciągu dnia na poziomie zbliżonym do -10°C. Nocą i o poranku zwłaszcza na północnym wschodzie, północy, wschodzie i południowym wschodzie temperatury mogły by dochodzić do -20°C,  lokalnie przy warunkach bezchmurnego nieba i czynników terenowych, nawet do -25°C.

Prognoza temperatur powietrza na poranki (06:00 UTC) w czwartek, piątek, sobotę (model GFS)

Na ten sam okres (czwartek, piątek, sobota) z punktem czasowym 07:00 rano mróz zdecydowanie prognozuje model ECMWF

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, windy.com, mapy.meteo.pl