Nadciąga deszcz!

Opublikowano 24 kwietnia 2020 o godz. 19:35

Tydzień temu w prognozach modeli numerycznych dało się zauważyć pewne symptomy o możliwych większych opadach deszczu pod koniec miesiąca. Teraz, gdy zbliżamy się do końca bieżącego tygodnia, mamy już wyraźny sygnał o zbliżającym się upadku dominacji układów wyżowych nad Europą. W przyszłym tygodniu pogodą w kraju jak i w innych regionach Europy sterować będzie pole ciśnienia charakterystyczne dla układów niżowych. To zwiastuje nam korzystne warunki do rozwoju opadów deszczu, ale głównie pochodzenia burzowego. Pomimo tego prognozowana suma opadów deszczu w ujęciu tygodniowym daje nadzieję, bo opady szczególnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia pojawić się mogą w wielu województwach.

Mając na uwadze,że w przyszłym tygodniu opady deszczu będą wynikać przede wszystkim w wyniku rozwoju burz, rozbieżności w prognozach dotyczące akumulacji opadów są spore. Da się jednak zauważyć, że solidniej popadać powinno na południu kraju, ale także w regionach północnych. W zależności od prognozy sporo opadów prognozuje się także na wschodzie kraju, choć jak widać na załączonych poniżej grafikach istnieje bardzo duży rozrzut dla opadów w zachodniej połowie Polski.

Symulacja sumy opadów deszczu (mm) do przyszłej niedzieli:

Wraz z postępującą zmianą sytuacji synoptycznej nad Europą warto podkreślić, że w przyszłym tygodniu będzie docierać do nas regularnie strumień ciepłego i przyjemnego powietrza polarnego-morskiego, które w znacznej części Polski będzie przynosić temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatur powietrza w przyszły wtorek i czwartek

Początek opadów w przyszłym tygodniu może mieć miejsce od wtorkowego popołudnia, choć może to ulec zmianie. Trzymając się bieżącego tygodnia, jutro opady deszczu, w tym lokalne burze wystąpią popołudniu w środkowo południowej i południowo wschodniej części Polski. Szanse na słabe burze szczególnie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Małopolsce.

Grafiki: wxcharts.com, weatheronline.pl