Nadchodzący tydzień przyniesie kolejną falę upałów i silnych burz. Możliwe nawet 36°C

Opublikowano 11 lipca 2021 o godz. 19:40

Kolejny tydzień lipca zapowiada się bardzo gorąco i upalnie nad zdecydowaną większością kraju. Dopływające masy powietrza przyczynią się do wystąpienia temperatur powszechnie przekraczających poziom 30°C. Dodatkowo w kolejnych dniach masy powietrza będą cechować się wysoką wilgotnością i niestabilnością, co niestety już teraz daje podstawy by stwierdzać nadejście silnych burz. Zagrożenie stanowić będzie ulewny deszcz, ale też niestety po raz kolejny – duży i bardzo duży grad.

Warunki pogodowe w najbliższych dniach uzależnione będą od rozległego ośrodka niskiego ciśnienia otoczone przez pole ciśnienia podwyższonego. W tej konfiguracji pola barycznego z powodzeniem napływać będzie gorące powietrze z kierunku południowego i południowo-wschodniego

Spodziewany rozwój ośrodka niskiego ciśnienia nad centralną Europą

Na danych z serwisu wetter3.de można także podejrzeć symulację trajektorii mas powietrza dla trzech elewacji w troposferze. W każdym przypadku masy powietrza dla punktu docelowego Warszawa wędrować będą z południowego zachodu przez Ukrainę, zaś obszarem źródłowym ma być obszar dalekiej Rosji.

Symulacja trajektorii mas powietrza dla 7 dni wstecz – prognoza dla poniedziałku 18:00 UTC z punktem docelowym Warszawa

Upał dzień po dniu

Symulacje modeli numerycznych są dosyć jasne w odczycie. W trakcie kolejnych dni czeka nas powrót upałów w skali całego kraju, przy czym przerwanie tego okresu na ten moment nie jest jednoznaczne do określenia. Część modeli zakłada ochłodzenie na weekend, ale np. model GFS sygnalizuje upał przez wszystkie dni nadchodzącego tygodnia.

Gorące masy powietrza nad znaczna częścią Europy – prognoza na wtorkowe popołudnie

Prognozy temperatur:

Początkowo upalna aura zagości głównie na wschodzie i północnym wschodzie (31/32 °C), jednak w kolejnych dwóch dniach gorące masy powietrza wkroczą głęboko nad obszar kraju. We wtorek i środę przewiduje się powszechne występowanie temperatur powietrza na poziomie 31-34°C. Spadki temperatur poniżej wartości 30°C będą możliwe w miarę rozwoju potencjalnych burz, a więc i tworzenia się większego zachmurzenia.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską: poniedziałek, wtorek, środa (model ICON)

Według modelu GFS w czwartek i piątek upały pozostaną w kraju, jednak nie wszędzie powinna być osiągnięta bariera 30°C. Na ten moment największe prawdopodobieństwo temperatur w zakresie 30-33°C wystąpić może na północy, północnym wschodzie, wschodzie, południowym wschodzie i lokalnie południu. W pozostałych regionach choć będzie chłodniej, to przeważać mają temperatury powyżej 25°C, a to w ujęciu meteorologicznym oznacza dzień gorący

Prognozy temperatur na czwartek i piątek – model GFS

Dokuczać nie będą tylko upały. W nadchodzących dniach możliwe silniejsze burze

Napływające w kolejnych dniach masy powietrza będą cechowały się coraz wyższą niestabilnością. W strefach wilgotnego i wygrzanego powietrza możliwy będzie rozwój aktywnych elektrycznie burz, które mogą nieść szereg niebezpieczeństw począwszy od ulew i silnego wiatru na opadach dużego i bardzo dużego gradu.

Wyznaczenie na ten moment dokładnych regionów ich występowania nie jest przedmiotem tego wątku (od tego są prognozy burzowe), jednak chwiejne powietrze będzie przechodzić w nadchodzących dniach przez wiele regionów Polski, zaś czynnikami decydującymi o rozwoju burz będą lokalne warunki takie jak lepsze skumulowanie wilgoci oraz przyziemne strefy zbiezności wiatru. Już teraz można jednak ostrzegać przed ulewnymi opadami deszczu rzędu 30-50 mm, a także gradem o średnicy dochodzącej nawet do 6 cm

Wyliczenia dotyczące obszarów występowania opadów gradu oraz potencjalne średnice – środa 14.07 (obszar Małopolski z ryzykiem gradzin 4-6 cm)

Niestabilne masy powietrza nad Polską – prognoza wysokiej energii CAPE na środowe popołudnie (zwiastun możliwego rozwoju silnych burz)

Symulacje rozwoju burz na kolejne dni już teraz zwiastują wysoką liczebność i potencjalną gwałtowność – dane dla poniedziałku i czwartku (model ECMWF)

Grafiki: wxcharts.com, meteologix.com, windy.com, wetter3.de, modelzentralle.de