Nadchodząca noc z dużym mrozem. Na południowym-wschodzie możliwe spadki do -18°C

Opublikowano 31 stycznia 2021 o godz. 16:30

 

Noc z niedzieli na poniedziałek minie pod znakiem dużych rozpogodzeń na terenie naszego kraju, co związane będzie z zalegającą dosyć chłodną masą powietrza o niższej zawartości wilgoci w dolnej części troposfery. W efekcie spodziewane są duże spadki temperatur zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i częściowo (wg niektórych prognoz) w centrum kraju. Prognozy szacują wystąpienie mrozu wahającego się w przedziale minimalnych temperatur -14/-19°C

Sytuacja synoptyczna na noc – obszar Polski w zasięgu klina wyżowego

Duży wpływ na spadek temperatury będzie miało zachmurzenie, które obecnie występuje głównie na północy Polski. W pozostałych regionach jest jednak dużo rozpogodzeń, które jeśli się utrzymają, będą sprzyjać szybkim spadkom temperatury powietrza.

Poziom zachmurzenia nad Polską na godzinę 15:30 – chmury głównie na północy kraju, miejscami na południu Poadkarpacia

Prognozy numeryczne na noc – różne warianty, różne temperatury 

Przyjęty punkt czasowy: 03:00

 

ICON-EU

Największe spadki temperatury powietrza oczekiwane są na południu i południowym wschodzie kraju. W szczególności silniejszy mróz wystąpić ma nad Lubelszczyzną, gdzie temperatury minimalne wahać mają się od -14°C do lokalnie -19°C. Na południu i w centrum będzie nieco cieplej, ale wciąż mówimy tutaj o temperaturach w zakresie -10/-14°C. Zimno będzie także na Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem i na południu Mazowsza – średnio od -10°C do -15°C. Warto dodać, że w lokalnych przypadkach będą na pewno odnotowywane niższe spadki np. na terenie województwa świętokrzyskiego.

Swiss HD

Najniższe wartości temperatur notowane mają być nad Lubelszczyzną w zakresie od -10°C do -14°C (lokalnie 2-3 stopnie więcej). Łagodniejszy przebieg ochłodzenia będzie miał miejsce na Podkarpaciu, Małopolsce, Mazowszu i w Świętokrzyskiem – przeważnie od -8°C do -12°C

ECMWF

Model wskazuje na duży spadek temperatury nie tylko w południowo wschodniej części Polski, ale także na południu, lokalnie w centrum i na południowym zachodzie. Najsilniejsze spadki temperatury odnotowane mają być w województwach: świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie. Tutaj temperatury wahać mają się od -12°C do -17°C i tu także trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia lokalnych przypadków jeszcze niższych temperatur. Poniżej -10°C termometry wskazać mogą także od Śląska Górnego po Śląsk Dolny, a miejscami także przez południe województwa łódzkiego.

Infografiki: meteologix.com, windy.com, sat24.com