Nad Polskę nadciągają silne mrozy. Najbliższe noce z temperaturami nawet poniżej -25°C. Analiza najnowszych prognoz

Opublikowano 15 stycznia 2021 o godz. 18:40

Do kraju zmierzają bardzo mroźne masy powietrza płynące z północno-wschodniej/wschodniej części kontynentu europejskiego. Co najmniej do nocy z poniedziałku na wtorek nad krajem występować będą bardzo silne spadki temperatury w godzinach nocnych i o świcie. Aktualne prognozy numeryczne szacują przedział najniższych temperatur w zakresie nawet -20/-29°C . Ochłodzenie najbardziej zaznaczyć ma się w regionach wschodnich i północno-wschodnich. Warto jednak zaznaczyć, że mroźna masa dotrze także w regiony północne, centralne i z pewnością południowe. Dodatkowo w sobotę w wyniku dynamicznej wędrówki niżu przez Polskę, prognozowany jest wzrost pokrywy śnieżnej o 5-15 cm, zaś na północy kraju nawet powyżej 20 cm. Ochłodzenie będzie krótkotrwałe, zaś apogeum przypaść ma na noc z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek.

Spodziewane ułożenie mroźnej masy powietrza w nocy z piątku na sobotę

Analiza porównawcza obejmuje modele: GFS, ICON, ECMWF. Wyniki pobrane z punktu czasowego 06:00 UTC

Noc z piątku na sobotę

W trakcie nocy z piątku na sobotę zasięg najbardziej mroźnej masy powietrza będzie głównie poza granicą wschodnią Polski. Jednakże wzdłuż województw wschodnich prognozowane jest wystąpienie dużych spadków temperatury powietrza. Najniższe temperatury spodziewane są od Podlasia po Podkarpacie uwzględniając wschód Mazowsza. W wymienionych regionach temperatury wahać mają się w przedziale od -12°C do 16°C. W zależności od poziomu rozpogodzeń w trakcie nocy, spadki temperatury mogą być jeszcze niższe. Prognozuje to model ECMWF wskazując na temperatury osiągające -18°C. Jeśli chodzi o pozostałą część kraju, widać, że będziemy mieli z umiarkowanymi spadkami temperatury na poziomie od -4 do -10°C – tu wyjątek obejmujący góry.

Prognoza temperatury powietrza na poziomie 2m wg modeli: ECMWF, GFS, ICON – stan na godzinę 06:00UTC w sobotę

Noc z soboty na niedzielę

W trakcie kolejnej nocy nad Polskę wyraźnie wkroczy strumień dużo zimniejszej masy powietrza. Podobnie jednak jak w przypadku poprzedniej nocy, spadki temperatury uzależnione będą od występującego zachmurzenia, przy czym jego brak jest gwarantem bardzo dużego mrozu. Najzimniej ma być na obszarze Polski północno-wschodniej, gdzie temperatury osiągać mają poziomi -20/-25°C. Model numeryczny GFS prognozuje obecnie „najcieplejszy” wariant, w którym to najniższe temperatury także wystąpić mają na północnym wschodzie kraju, ale nie powinny przekraczać poziomu -20°C. Prognoza modelu ICON idzie w ślad za modelem ECMWF. Północny wschód także i w tym wariancie prognozy miałby szykować się na temperatury osiągające -20/-26°C. W zależności od rzeczywistego scenariusza, mroźne powietrze z temperaturami dochodzącymi do -20°C mogło by wkroczyć także nad północną Polskę, a konkretniej na teren Pomorza środkowego. W Polsce wschodniej, południowo wschodniej, południowej i centralnej temperatury wahać miały by się od -14 do -18°C

Prognoza temperatury powietrza na poziomie 2m wg modeli: ECMWF, GFS, ICON – stan na godzinę 06:00UTC w sobotę

Noc z niedzieli na poniedziałek

Noc na przełomie tygodnia w zależności od wyboru modelu prognozy może minąć pod wpływem bardzo siarczystych mrozów, gdzie temperatury mogły by spadać od imponującego poziomu -28°C. Ponownie jednak w opozycji stoi model GFS, który wskazuje na łagodniejszy wariant. Noc nad większością Polski wg tego modelu miała minąć by z temperaturami w przedziale od -14 do -20°C. Pozostałe dwa warianty prognoz są zgodne, że może być dużo mroźniej. Prognoza ECMWF wskazuje na mróx w zachodniej, północnej, centralnej, wschodniej i północno wschodniej Polsce, osiągający wartości -20/-28°C z najniższymi wartościami na północnym wschodzie Polski. Prognoza modelu ICON ogranicza zasięg najniższych temperatur do północno wschodniej części kraju, gdzie temperatury osiągnąć miały by imponujące wartości w górnej granicy -28/-29°C. Ponownie najmniej mrozem dotknięty był by zachód kraju, gdzie prawdopodobnie temperatury wahać mogą się od -8 do -15°C.

Prognoza temperatury powietrza na poziomie 2m wg modeli: ECMWF, GFS, ICON – stan na godzinę 06:00UTC w poniedziałek

Noc z poniedziałku na wtorek

Pierwsza noc nowego tygodnia będzie ostatnią tak mroźną. W trakcie nocy z wtorku na środę do kraju wkroczy dużo cieplejsza masa. Wg prognoz mróz na pewno utrzyma się w całej wschodniej połowie kraju. Konsekwentnie prognoza GFS wskazuje na cieplejszy przebieg w porównaniu do pozostałych dwóch modeli – w tym przypadku temperatury nie spadały by już poniżej -15°C. Inaczej jest w przypadku pozostałych dwóch modeli. Szczególnie prognoza ICON daje szansę na siarczysty mróz na północnym wschodzie kraju (do -26°C). Mroźno wciąż miało by być także na wschodzie (-18/-24°C), zaś ocieplenie wkraczało by na wschód. Prognoza ECMWF ogranicza zasięg najniższych temperatur do północnego wschodu i krańców wschodnich.

Prognoza temperatury powietrza na poziomie 2m wg modeli: ECMWF, GFS, ICON – stan na godzinę 06:00UTC we wtorek

Ciężko wskazać najbardziej prawdopodobny scenariusz. Bardzo dużo zależeć będzie od poziomu zachmurzenia nocą i o poranku. Wg prognoz w noc z niedzieli na poniedziałek niebo na północnym wschodzie, w centrum i wschodzie ma być wyraźnie wypogodzone, a więc przesłanki o zejściu temperatur do -25°C będzie miała duże szanse na sprawdzenie się.

Infografiki: wxcharts.com