Na skraju potężnego wyżu – prognoza pogody na wtorek [19.11]

Opublikowano 18 listopada 2019 o godz. 19:28

Jutro niemalże cały kraj zostanie objęty oddziaływaniem (nie bójmy się tego nazwać) potężnego wyżu barycznego nad Rosją, w którym to ciśnienie atmosferyczne może jutro przekroczyć aż 1050 hPa. Pomimo, że nasz kraj znajdzie się na jego krańcowych zachodnich częściach, to układ ten przyczyni się do kontynuacji cyrkulacji powietrza z południa Europy. Tu warto jednak zaznaczyć, ze dzisiejszy podmuch ciepła gwarantował ośrodek niżowy nad Niemcami, który jednak jutro przemieści się już nad Cieśniny Duńskie i będzie zaznaczał swój wpływ jedynie w województwach nadmorskich (czyt. początek artykułu).  Powyższy opis staje się bardziej zrozumiały po spojrzeniu na grafikę prognozowanego ciśnienia atmosferycznego jutro w południe.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad wybranym fragmentem Europy (imponujący rozmiar wyżu barycznego)

Suchsze powietrze i mniej chmur

W porównaniu do dzisiejszego popołudnia, które odznaczyło się sporym zachmurzeniem, a na zachodzie opadami (wpływ frontu chłodnego niżu nad Niemcami), powietrze płynące do nas jutro odznaczać ma się niższą wilgotnością, co przynieść ma bardzo dużą ilość rozpogodzeń nad Polską. Oczywiście całkowicie chmur się nie pozbędziemy i szczególnie rano na północnym wschodzie kraju przewiduje się większą ilość zachmurzenia jak i lokalne mgły. Do południa chmury zaczną stopniowo zanikać. W ciągu dnia ich największa ilość będzie występować głównie w województwie zachodniopomorskim (wpływ krańcowych fragmentów zatoki niżowej) oraz pomorskim i warmińsko-mazurskim. Pod koniec dnia na wschodzie Polski zaczną pojawiać się gęste mgły, rozwijające się dalej w godzinach wieczornych i nocą z wtorku na środę.

Prognoza chmur niskich (od lewej: 06UTC, 12UTC)

Temperatury w ciągu dnia wciąż będą na wysokim poziomie. Szczególnie w obszarach południowo wschodnich, środkowo południowych i centralnych wynosić będzie 11-14 stopni Celsjusza. Najchłodniej na północnym zachodzie (zachodniopomorskie). Tutaj w wyniku spodziewanego zachmurzenia około 7-8 stopni. W pozostałych regionach 9-10.

Dane graficzne: windy.com, meteo.pl, meteomodel.pl