Mroźny powiew ze wschodu. Kolejne odsłony prognoz silnego ochłodzenia nad Polską

Opublikowano 12 stycznia 2021 o godz. 21:17

Kolejne prognozy utwierdzają tylko w przekonaniu, że wielkimi krokami zbliża się okres krótkiego, ale bardzo silnego ochłodzenia nad Polską. Wszystko za sprawą adwekcji mroźnej masy powietrza o której było już pisane na blogu meteoreporter 

Prognozy nadal zakładają duże spadki temperatur wahające się nawet od -15 do -20 stopni Celsjusza. W zastoiskach i w innych terenach ze specyficznym mikroklimatem, temperatury mogą zejść nawet poniżej -20 stopni, co jest już wartością bardzo dużą. Mroźne noce zaczną się na przełomie piątku i soboty, a następnie z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek. Mroźna masa obejmować ma głównie wschodnią i południową połowę kraju, choć mróz może rozszerzyć się nad regiony północne i centralne.

Aktualna prognoza położenia mroźnej masy powietrza w nocy z piątku na sobotę – model ICON (wxcharts.com)

Prezentacja prognoz temperatur – model ICON

Ponowie pod analizę bierzemy model ICON, który już wcześniej wykazywał bardzo duże spadki temperatury

Grafiki poniżej przedstawiają spodziewane wartości temperatury o świcie kolejno w piątek, sobotę i niedzielę.

W piątek mroźna masa powietrza zaznaczać miała by się szczególnie na północnym wschodzie, gdzie temperatury spadły by do -15 stopni Celsjusza. Wzdłuż wschodniej połowy kraju wahać miały by się od -8 do -12 stopni. Chłód wkroczył by także nad regiony centralne, choć nie były by to spadki aż tak duże.

W sobotę mroźna masa zbliżyła by się dosyć wyraźnie całej Polski wschodniej. Spadki temperatury osiągać miały by przedział od -8 do nawet -18 stopni Celsjusza (na północnym wschodzie)

W niedzielę mróz mógłby rozprzestrzenić się nad znaczną częścią kraju. Duże spadki temperatury pojawiłyby się na północy, w centrum i południu oraz naturalnie wzdłuż Polski wschodniej. Temperatury wg prognozy ICON osiągać mogą poziom od -12 do -20 stopni. Poniżej -20 stopni pokazały by na pewno termometry w regionach podgórskich i górskich.

Dla porównania równie mroźna wersja prognoz począwszy od sobotniego do poniedziałkowego poranka – model ECMWF Hi-Res. Jak widać mroźne masy powietrza także i w tej wersji prognoz mogą objąć nie tylko wschodnią i południową połowę kraju, ale także obszary Polski północnej oraz centralnej.