Mniej opadów, więcej słońca i cieplej – przegląd prognoz na nadchodzące dni

Opublikowano 30 maja 2021 o godz. 19:31

Kończący się tydzień charakteryzowała duża ilość chmur, opady deszczu oraz na ogół słabe burze. Najbardziej odczuwalnym czynnikiem pogodowym była jednak temperatura, która w ostatnich dniach wahała się w przybliżonym przedziale od 13°C/18°C. Wkraczając w czerwiec zdecydowanie wyczekujemy przełomu w pogodzie, jednak dane dostarczane przez modele komputerowe każą przypuszczać, że musimy przeczekać także i kolejny tydzień nim temperatury w kraju zaczną być „wyraźnie inne”, choć zmiana trendu na ocieplenie będzie miała miejsce już za kilka dni.

Zachowując pewną chronologię warto najpierw opisać ogólną sytuację synoptyczną nad Europą, która będzie miała wpływ na przebieg pogody w naszym kraju. Zgodnie z prognozami modeli sezonowych, nad Europą mają zacząć dominować układy wysokiego ciśnienia, które koncentrować się w północnej Europie. W trakcie nadchodzącego tygodnia nasz kraj praktycznie przez cały czas będzie pod wpływem silnego wyżu barycznego znad Skandynawii/Rosji. Zapewni to więcej stabilnej pogody i przejaśnień, choć nie oznacza to całkowitego uwolnienia się od opadów deszczu. Te będą się pojawiać w formie przelotnej, jednak suma opadów w skali tygodnia będzie z pewnością mniejsza niż w tygodniu kończącym się.

Rozległa strefa wysokiego ciśnienia nad Europą w pierwszym tygodniu czerwca – pivotalweather.com

W zbliżającym się tygodniu dominować ma napływ początkowo chłodnych, a później umiarkowanie ciepłych mas powietrza. Z racji obecności wyżu z północnej Europie, masy te będą kierować się ze wschodu/północnego wschodu i okresowo południowego-wschodu. Wyjątkiem może okazać się Polska zachodnia, gdzie tutaj docierać będą fragmenty cieplejszych sektorów znad Europy zachodniej. Patrząc na mapy prognozowanej temperatury powietrza w dolnej troposferze (załączona poniżej grafika), widać, że cieplejsze sektory będą koncentrowały się na zachodzie Europy, oraz wzdłuż południowej części. Nad Półwysep Iberyjski masy te będą dosyć gorące, co zwiastuje upalne temperatury w tej części Europy. Nasz kraj znajduje się obecnie w strefie strumieni chłodnych mas powietrza, a wraz z upływem dni będą one coraz cieplejsze, zwiastując wzrost temperatur.

Rozkład mas powietrza nad Europą w najbliższą środę – wxchars.com

Poczałkowo od poniedziałku do wtorku temperatury powietrza w kraju utrzymywać będą się na podobnym poziomie jak w ostatnich dniach, jednak według modelu GFS już od środy (wg innych prognoz od czwartku) w całym kraju temperatury powietrza będą osiągać wyrównane i wysokie wartości, dochodzące do 20°C, a nawet przekraczając ten poziom o 1-2°C

Aktualne wyniki prognozowanej temperatury powietrza na poszczególne dni nadchodzącego tygodnia (pon-nd) – model numeryczny GFS

Z racji dominacji wyżu nad znaczną częścią Europy, w tym nad Polską, nadchodzące dni mijać będa pod wpływem znacznie mniejszej ilości opadów deszczu i burz w porównaniu do ostatnich dni. Spodziewać możemy się przede wszystkim umiarkowanego/małego zachmurzenia i dłuższych chwil ze słońcem. W poniedziałek przelotnych opadów deszczu i popołudniowych (lokalnych) burz można spodziewać się głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce.

We wtorek obszar Polski dostanie się pod wpływ górnego niżu, który przynieść ma wstępnie zjawiska burzowe i przelotne opady deszczu w pasie od województwa wielkopolskiego przez kujawsko-pomorskie, ale być może także i dolnośląskie.

Pasmo potencjalnych opadów deszczu/burz we wtorek – model ECMWF

W czwartek i piątek pogoda w kraju ponownie ustabilizuje się, zaś opady będą występować tylko regionalnie, lokalnie. Zachmurzenie ma być małe, wzrastające maksymalnie do umiarkowanego. W przypadku weekendu modele numeryczne na ogół nie wskazują na większą ilość opadów deszczu. Te jeśli powstaną, to prawdopodobnie wskutek popołudniowej konwekcji rozwiniętej w niestabilnym powietrzu, które może na okres weekendu napłynąć.

Opady deszczu i zachmurzenie wg modelu UMPL – okres od poniedziałku do piątku

Grafiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, pivotalweather.com, weatheronline.co.uk