Migrująca strefa opadów mieszanych – prognoza pogody na wieczór i noc 18/19.01

Opublikowano 18 stycznia 2021 o godz. 17:59

Nad Polską rozpoczyna się stopniowy proces ocieplenia, który poprzedzony będzie opadami śniegu, śniegu z deszczem i samego deszczu zwłaszcza w okresie wtorek-środa. Opady wystąpią już podczas nocy z poniedziałku na wtorek (18/19).

Sytuacja synoptyczna

Obszar Polski znajdować będzie się w strefie klina wyżowego znad południowej części Europy. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez wędrujący z zachodu na wschód front atmosferyczny o charakterze zokludowanym, który związany będzie z ośrodkiem niżowym ułożonym na północ od Wielkiej Brytanii. W drugiej części nocy nad Polskę zacznie wkraczać zatoka niżowa, zaś do kraju za frontem stopniowo płynąć będzie cieplejsze powietrze polarnomorskie.

http://knmi.nl

Opis warunków pogodowych

[19:00 – 07:00]

Wieczorem opady śniegu i śniegu z deszczem występować będą przeważnie od województwa zachodniopomorskiego przez lubuskie i wielkopolskie po dolnośląskie i opolskie. Będą to głównie opady o natężeniu słabym, stopniowo wzmagające się do natężenia umiarkowanego bliżej północy. Najwięcej opadów do 00:00 występować ma w pasie od województwa zachodniopomorskiego przez lubuskie po wielkopolskie. W drugiej części nocy strefy przelotnych i słabych opadów śniegu będą rozprzestrzeniać się nad północną, centralną i południową Polską. O poranku strefa frontowego zachmurzenia i przelotnych opadów powinna dotrzeć nad obszary zachodniej, centralnej i południowej części województwa mazowieckiego, biegnąc na południe w kierunku województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Orientacyjny zasięg frontowego zachmurzenia i opadów do godziny 07:00 zaznaczono szarą linią.

Bezchmurna noc zapowiada się przez większość czasu na północnym wschodzie kraju. Temperatury minimalne wyniosą -18/-22°C od północnego wschodu po południowy wschód do 0/1°C od północnego zachodu po południowy zachód. Od północy przez centrum po południe wahać będą się od -6 do -14°C. Ciśnienie wahać będzie się od 1012 hPa na północnym zachodzie kraju do 1023 hPa.