Liczne opady śniegu i spadek ciśnienia. Możliwy silniejszy wiatr. Prognozy pogody na przyszły tydzień

Opublikowano 9 stycznia 2021 o godz. 09:33

Prognozy pogody wskazują na zwiększenie się dynamiki pogody w przyszłym tygodniu. Choć obecnie znajdujemy się w okresie narastającego ciśnienia związanego z rozwojem ośrodków wyżowych, tak po weekendzie sytuacja synoptyczna nad Europą zacznie ulegać większej zmianie. Zmiana ta dotknie w szczególności obszaru naszego kraju.

Aktualna sytuacja synoptyczna

Warunki pogodowe nad Europą kształtowane są obecnie przez układy wyżowe, co widać po mapach ciśnienia atmosferycznego zredukowanego do poziomu morza. Zanikające układy niskiego ciśnienia widoczne są jeszcze w państwach wschodniej części kontynentu, ale będą one coraz słabsze i mniej wpływowe. Jeszcze dzisiaj będą miały wpływ na pogodę głównie w  północnej i północno-wschodniej Polsce 

Z punktu widzenia przebiegu pogody w przyszłym tygodniu należy zwrócić uwagę na nowy ośrodek niżowy, który w sobotę w południe znajdować będzie się na północny wschód od Islandii, zbliżając się do Europy. Ponieważ na swojej trasie nie będzie miał wyraźnie silnego wyżu, możliwe będzie jego wkroczenie w głąb lądu

Spodziewana sytuacja synoptyczna w sobotę. Ośrodek niżowy 'CEMAL’ zbliżający się nad Europę

http://windy.com

Zmiana pogody już nocą z poniedziałku na wtorek

Na początku tygodnia analizowany ośrodek niżowy wyraźnie przybliży się do naszego kraju, ulegając rozbiciu na dwa centra. Wieczorem zatoka niżu zacznie wkraczać nad obszar Polski północnej, co zwiastować będzie wkroczenie frontu. Aktualne prognozy zakładają pojawienie się opadów wczesnym porankiem lub jeszcze u schyłku nocy.

Prognoza modelu ICON-EU wyraźnie obrazuje nam zbliżanie się rozbudowanej strefy frontu atmosferycznego z widocznym procesem zmiany opadów deszczu w opady mokrego śniegu. Początek opadów miałby mieć miejsce jeszcze przed świtem począwszy od regionów północno-zachodnich.

http://wxcharts.com

Chłodny front kontynuować będzie wkraczanie na teren naszego kraju w trakcie wtorku. Przemieszczać będzie się od północnego zachodu na południowy wschód. O poranku opady śniegu pojawić mają się na północy i zachodzie, zaś wieczorem na wschodzie i południowym-wschodzie.

Prognozowana trajektoria frontu chłodnego z opadami śniegu i śniegu z deszczem w trakcie wtorku

Inny wariant czasowy prezentuje prognoza modelu UMPL. Wg modelu front w trakcie wtorku będzie powoli zmierzał przez zachodnią, północno-zachodnią i północną Polskę, zaś dopiero w środę rano znajdzie się na linii od południa przez centrum po północny-wschód. W całym zakresie czasowym przynosić ma głównie opady śniegu

Położenie stref opadowych (od góry): wtorek 12:00, środa 06:00

http://mapy.meteo.pl

Kontynuacja opadów śniegu w trakcie środy przewidywana jest także przez prognozę modelu ECMWF. Opady występować miały by nad większością kraju, a zwłaszcza w centrum, na wschodzie i północy kraju. Warto zwrócić uwagę, że model ten całkowicie wyklucza udział opadów deszczu, co oznaczać może nadejście wyraźnie zimowych warunków.

Wejście ośrodka niżowego nad Bałtyk. Prognoza ciśnienia w nocy z wtorku na środę (ECMWF)

Możliwy silniejszy wiatr

Wędrująca zatoka z zaostrzoną różnicą ciśnień, a także przemieszczający się front i pasma opadowe, mogą być przyczyną silniejszego wiatru w okresie od wtorku do końca środy. Choć porywy nie będą stanowić dużego zagrożenia, to w towarzystwie opadów śniegu stworzyć mogą warunki do zamieci śnieżnych.

Porywy wg modelu ECMWF (windy.com):

Wtorek

Środa