Kulminacja ciepła nad Polską. Przed nami prawdziwie wiosenny dzień z temperaturami bliskimi +25°C

Opublikowano 30 marca 2021 o godz. 20:05

W środę czeka nas najcieplejszy dzień od początku tego roku. Do kraju napłynie kulminacyjny strumień ciepła z zachodniej Europy, który w ciągu dnia przyniesie na wielu stacjach odczyty na poziomie 20°C oraz przekraczającymi tą wartość. Wtorek przynosił przypadki 21/22°C, stąd też z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że 1-2°C więcej od tej wartości jest możliwe w środę – zwłaszcza w południowo-zachodniej części kraju.

Popołudniowe temperatury nad Polską we wtorek – odczyty na poziomie 21/22°C w punktach pomiarowych Polski zachodniej i południowo zachodniej 

Warto dodać, że prognozy numeryczne zaprezentowane wczoraj na blogu, dostępne pod linkiem: https://meteoreporter.pl/pogoda-na-wtorek-zanikajace-opady-na-froncie-cieplym-i-mozliwy-wzrost-temperatur-do-20c/ mocno chybiły pod kątem temperatur. Tylko w jednej symulacji dostrzec można było szanse na 20°C, podczas gdy mapa temperatur z dziś pokazuje, że niedoszacowanie wyniosło 2-4°C.

Strefa ciepłej masy powietrza polarnomorskiego nad Polską – prognoza modelu ICON-EU na środę

Warunki pogodowe

Przed południem zachmurzenie w kraju będzie małe i umiarkowane. Model UMPL przedstawiony na grafikach poniżej prognozuje możliwość wystąpienia pasma mgieł od Pomorza zachodniego w kierunku północy Wielkopolski i dalej w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego. Ich wystąpienie nie jest jest mocno prawdopodobne, gdyż wykluczają ten scenariusz inne prognozy numeryczne, wskazując na to miejsce chmury wysokie i średnie. Pewniejsze będzie jednak zachmurzenie od północno-zachodniej po południowo-wschodnią część Polski, które w tym pasie ma się rozciągać przed południem, natomiast w drugiej części dnia ograniczać się do południowo-wschodniej części głównie w obszarze województw: lubelskie i podkarpackie. Przejaśnienia w zachmurzeniu będą naturalnie możliwe, wykluczając typ pogody jaki panował w tych regionach we wtorek.

W pozostałych regionach w ciągu dnia możliwy jest udział chmur wysokich (bezwpływowych) i na zachodzie nieco średnich.

Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu UMPL. Godziny: 10:00, 13:00, 17:00

Wysokie temperatury w całym kraju

Model SwissHD sygnalizuje dominację popołudniowych temperatur w zakresie 18-21°C praktycznie nad całym krajem. Rzeczywiste odczyty mogą być jednak wyższe, co pokazał dzisiejszy przykład przy mocno pogodnym niebem. Uwzględniając, że w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce słońce ma świecić nieprzerwanie, rzeczywiste temperatury w tej części kraju w kilku stacjach będą z dużym prawdopodobieństwem przekraczać poziom 23 stopni Celsjusza.

Wskazówką są tutaj prognozy temperatury przy linii gruntu. Normalnie analizujemy poziom dla dwóch metrów powyżej zera (tak jak na poprzedniej grafice). Poziom przy gruncie wynosi w tym przypadku 5 cm. Prognoza modelu SwissHD wskazuje na wartości 24-26°C.

Dane modelu ICON-EU. Popołudniowe temperatury wahać mają się na poziomie na ogół 17-22°C z najwyższymi odczytami na południowym zachodzie. Prognozy temperatur przy linii gruntu kształtują się w tej symulacji od 23 do 26°C.

Opinia: prognozy ponownie niedoszacowują warunków na jutro. Na podstawie dzisiejszych obserwacji w porównaniu do prognoz z minionego dnia, jutrzejsze temperatury w skali kraju w znacznej części regionów będą oscylowały na minimum wahającym się w przedziale 18-20°C, natomiast maksimum osiągnięte może być na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie możliwe będą odczyty w okolicach 25°C.

Grafiki: meteologix.com, infoclimat.fr, wxcharts.com, mapy.meteo.pl