Kopiuj>wklej – o pogodzie w nadchodzących dniach

Opublikowano 19 stycznia 2020 o godz. 16:26

Tytułem wstępu

Nic znaczącego nie wydarzyło się w pogodzie nad Polską w trakcie kończącego się tygodnia. Ta cechowała się podobnym przebiegiem jak w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Wiele rozwijających się układów wysokiego ciśnienia nad Europą nie dopuszcza przede wszystkim do występowania większej ilości opadów atmosferycznych. Podkreślmy także, że ośrodki wyżowe w dalszym ciągu nie dopuszczają do wariantu wkroczenia nad Europę mroźnych sektorów powietrza arktycznego – przyczyniają się one natomiast do długich okresów cyrkulacji zachodniej faworyzującej napływanie ciepłych i wilgotnych cząstek powietrza PM.

Miesięczna suma opadowa (01-18 styczeń) na podstawie danych IMGW PiB (system RainGRS) – wizualizacja meteomodel.pl

Jak widać szczególnie na południowym wschodzie Polski sytuacja z opadami jest zła. Sumy na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i ziemi świętokrzyskiej wahają się zaledwie w przedziale 1-5 mm. Nie wiele lepiej jest w pozostałych regionach – na ogół do 10 mm. Czy sytuacja opadów nad Polską ulegnie poważniejszej zmianie w kolejnych dniach? Perspektywa w tej kwestii nie rysuje się w zielonych barwach. Symptomy zmian są podtrzymywane w prognozach dopiero z początkiem ostatniego tygodnia stycznia.

Bieżąca sytuacja synoptyczna >> spodziewana sytuacja synoptyczna

Tak jak wspomniano na facebookowej wersji bloga, kolejny z wielu układów antycyklonicznych opanował większość Europy, podtrzymując stabilną wersję pogody nad wieloma państwami, w tym Polski. Ciśnienie w kolejnych godzinach będzie systematycznie rosło i jutro przed południem w zachodniej Polsce może wzrosnąć do rzadko spotykanego poziomu 1045-1047 hPa.

Ośrodek wyżowy nad Europą – bieżąca sytuacja synoptyczna

W okresie poniedziałek-środa ośrodek wyżowy częściowo osłabnie, co rozumie się jako spadek ciśnienia atmosferycznego, choć zanim to nastąpi jeszcze w poniedziałek przed południem nastąpi kulminacja maksymalnych wartości ciśnienia. We wtorek i środę zasięg wyżu wciąż będzie miał charakter dominujący, choć warto zwrócić, że w przypadku Polski północno wschodnie części dostaną się chwilowo pod wpływ krańcowych fragmentów zatoki obniżonego ciśnienia znad Rosji – tyczy się to szczególnie środy. W tym dniu faktycznie mogą wystąpić także opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet miejscami samego śniegu. Przy spodziewanych dodatnich temperaturach będzie to wciąż mało znaczące (z punktu widzenia warunków zimowych)

Prognoza zmian ciśnienia atmosferycznego nad Europą w okresie poniedziałek – środa

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w poniedziałek i wtorek (od lewej) – prognoza modelu UMPL4km

W środę rozproszone opady deszczu, deszczu ze śniegiem, i śniegu przewidywane są dla całego kraju, przy czym opady białego puchu na ten moment przewidywane są przede wszystkim od południowo zachodniej po południowo wschodnią część Polski. Przyczyny wspomniane zostały na początku artykułu – częściowe przemieszczanie się zatoki z prawdopodobnym fragmentem strefy frontowej.

Rozproszone opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu w środę – prognoza modelu UMPL 4km

Temperatury w analizowanych dniach będą kształtować się na ogół w przedziale 3-5 stopni, choć w południowych i wschodnich województwach mogą oscylować bardziej w przedziale 1-2 stopni. Cieplej zrobi się w środę szczególnie na północy Polski – nawet do 7 stopni Celsjusza (tu uwaga – z silniejszym wiatrem z sektora zachodniego).

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12Z w poniedziałek, wtorek i środę

dane: meteomodel.pl (na bazie IMGW PiB RainGRS), infoclimat.fr, mapy.meteo.pl, vojvodinameteo.rs, metomodel.pl (model ICON-EU)