Kolejna fala upałów już w drodze! Temperatury wzrosną nawet do 35°C

Opublikowano 4 lipca 2021 o godz. 14:56

W perspektywie nadchodzących dni nad Europą dokona się zasadnicza przebudowa ułożenia ośrodków burzowych, a więc i dominującego kierunku cyrkulacji mas powietrza. Prognozy numeryczne stawiają sprawę bardzo jasno – nadciąga druga fala upałów nad Polskę, która ponownie przyniesie wzrost temperatur sięgający poziomu 35°C. Są to jednak założenia wstępne, a ostatecznie mogą paść jeszcze wyższe notowania.

W kolejnych dniach nad Europą wyróżnić będzie można dwa główne ośrodki baryczne. Pierwszy z nich w postaci ośrodka niskiego ciśnienia umiejscowi się na północny wschód od Wysp Brytyjskich z mocno pogłębioną zatoką w kierunku południowo zachodnim. W pozostałych regionach Europy znajdować będą się obszary wyżowe lub niewielkie zaburzenia niskiego ciśnienia. Na wschodniej części kontynentu umiejscowiony będzie rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia z centrum nad Rosją. W opisanym polu barycznym zaznaczyć ma się silny strumień powietrza zwrotnikowego znad Afryki.

Wyraźny strumień zwrotnikowej masy powietrza biegnącej w osi południe – północ (czwartek, 18:00UTC)

Już w poniedziałek temperatury w całym kraju zaczną ponownie odbudowywać się do wysokich poziomów. W szczególności w pasie od północnego zachodu przez centrum po południe i południowy wschód możliwe będą wzrosty temperatur do poziomu 26/27°C (wg modelu GFS), co będzie kwalifikowało ten dzień jako gorący. W pozostałych regionach będzie również wyraźnie ciepło z przeważającym rozkładem temperatur 23/26°C

Prognoza temperatur nad Polską – poniedziałek 05.07

Upały możliwe już od wtorku

We wtorek temperatury wzrosną o kolejne 2/3°C we wszystkich regionach kraju (w stosunku do poniedziałku). Prognozy zwiastują wystąpienie temperatur dochodzących do poziomu 29°C z szansą na osiągnięcie pułapu upału (30°C) na zachodzie i południowym zachodzie Polski. Przeważać mają temperatury w przedziale 27-28°C w większości województw. Możliwość osiągnięcia dolnego progu upału wskazuje także model ICON – także dla regionów centralnych.

Prognoza temperatury na wtorek – model GFS, ICON-EU, ECMWF

W środę gorący sektor zostanie wepchnięty w głąb kraju. Sektor upałów obejmie większość kraju, jednak najintensywniejszy powinien być w pasie od południowego zachodu przez częściowo zachodu i centrum. Upał nie powinien występować lokalnie we wschodniej części kraju, jednak temperatury będą niewiele niższe poniżej 30°C. Model GFS wskazuje na maksimum dochodzące do 31°C, jednak ICON-EU podbija te wartości do 32/34°C. Na zachodzie przewiduje się nasunięcie strefy pofalowanego frontu atmosferycznego z aktywnymi burzami, stąd przewidywane przez modele spadki temperatur

Prognoza temperatury na środę – model GFS, ICON-EU, ECMWF

W czwartek upały będą powszechne w wielu regionach kraju z temperaturami powietrza na poziomie 30/34°C, zaś lokalnie dochodzące nawet do 35°C. Prawdopodobnie niższe wartości temperatur odnotują mieszkańcy częściowo zachodniej i północnej Polski.

Prognoza temperatury na czwartek – model GFS, ICON-EU, ECMWF

Grafiki: meteologix.com, wxcharts,com, weatheronline.co.uk, windy.com