Deszczowo i burzowo – przegląd prognoz na poniedziałek

Opublikowano 3 maja 2020 o godz. 23:32

Dziś nad obszarem Polski prognozuje się wystąpienie kolejnej porcji zjawisk konwekcyjnych, które swoim zasięgiem obejmą szeroki pas zachodni w tym także regiony środkowo północne. Ponownie w umiarkowanie ciepłym sektorze powietrza polarnego-morskiego możliwy będzie rozwój słabych i nielicznych burz z punktowo silniejszymi opadami deszczu. Wynikać to będzie z występowaniem w troposferze nieznacznej energii termodynamicznej opisywanej wskaźnikiem CAPE. Osiągać ma ona jednak poziomy maksymalnie do 300 J/kg co jest wartością niewielką i zwiastuje możliwość wystąpienia słabych burz. Zjawiska burzowe w tym zwykłe opady deszczu rozwijać będą się w obszarze słabogradientowego pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego. Liczebność burz będzie niewielka. Potencjalnym burzom towarzyszyć mogą silniejsze opady deszczu i miejscami drobny, ziarnisty grad. Chmury cumulonimbus oraz pasma opadowe będą w ciągu dnia sukcesywnie przemieszczać się z zachodu na wschód.

Burze jeśli powstaną będą objawiać się jako niezorganizowane i nietrwałe komórki oraz niewielkie układy wielokomórkowe.

Obszary z największym prawdopodobieństwem rozwoju słabych zjawisk burzowych w ciągu dnia

Pojedyncze wyładowania nie są wykluczone na zachód od strefy (fragment woj. zachodniopomorskiego) jak i na wschód od głównej strefy – głównie w województwie warmińsko-mazurskim, kawałkiem kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniej części łódzkiego. Prawdopodobieństwo jest jednak niskie i nie ujęto tego w poniższej mapie.

Przebieg pogody [06:00-12:00]

Od godzin porannych zachmurzenie będzie narastać w województwach zachodnich z umiarkowanego do dużego zaś pierwsze opady deszczu w tym możliwe lokalne zjawiska burzowe zaczną pojawiać się w województwie zachodniopomorskim i w północnych częściach województwa lubuskiego – będzie to miało miejsce bliżej godziny 12:00. Pogodny poranek zapowiada się na wschodzie i południu, choć początkowo od województwa lubelskiego po podkarpackie występować będą większe obszary zachmurzenia, które jednak szybko odsuną się na wschód. Do południa najwyższe temperatury pojawią się m.in. na Mazowszu, ziemi łódzkiej i świętokrzyskiej – nawet do okolic 17 stopni Celsjusza. Im bardziej na zachód tym chłodniej do około 13 stopni. W województwach nadmorskich około 11.

Przebieg pogody [12:00-18:00]

Tuż po południu w województwach zachodnich i środkowo północnych zaczną rozwijać się liczne komórki z opadami deszczu, miejscami intensywniejszymi. Zjawiska burzowe możliwe będą szczególnie w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, na północy lubuskiego i wielkopolskiego. Po godzinie 16:00 (+/- 1h) nad województwami południowo zachodnimi zacznie formować się strefa wydajniejszych opadów, które do godziny 18 lub nieco później obejmą województwo lubuskie, dolnośląskie i większą część wielkopolskiego. Opady będą dosyć intensywne, a w ich struktury mogą być wbudowane lokalne burze. W pozostałych regionach do godzin wieczornych opady deszczu i wygasające burze przemieszczą się na wschód obejmując województwo kujawsko-pomorskie, częściowo warmińsko-mazurskie i miejscami łódzkie. Pod koniec dnia mocniej wypogadzać będzie się w województwie zachodniopomorskim. Rozkład temperatur nie ulegnie zmianom względem okolic południa. Wciąż najcieplej będzie na Mazowszu, ziemi świętokrzyskiej, ale także na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce.