Jesienne deszcze na południowym wschodzie, zima w górach – prognoza pogody 03.10

Opublikowano 2 października 2019 o godz. 18:24

W czwartek przebieg pogody uzależniony będzie od stopniowo rozmywającego się ośrodka niskiego ciśnienia Nils, którego główne centrum znajdować ma się jutro nad obszarem Białorusi, zaś okalająca go zatoka niżowa ma obejmować obszar Polski. Z niżem związany będzie także falujący front atmosferyczny ułożony od Bałkanów przez Ukrainę, Białoruś i dalej w kierunku Rosji. Będzie on wpływał na przebieg warunków pogodowych głównie w południowo wschodniej części Polski jako opady ciągłe.

a) Ciśnienie atmosferyczne jutro na godz. 12:00 – ECMWF

b) Sytuacja synoptyczna jutro na godz. 12:00 UTC

Omówienie warunków pogodowych

Przed południem ciągłe opady deszczu o charakterze wielkoskalowym spodziewane są od Małopolski przez Podkarpacie i Lubelszczyznę. Miejscami zwłaszcza na wschodzie ziemi świętokrzyskiej również może popadać. Na zachód od linii tych województw rozpogodzenia aż do zachmurzenia umiarkowanego. Na południowym zachodzie kraju możliwe rozproszone komórki z przelotnymi opadami deszczu. Wzdłuż wybrzeża obserwować będzie się rozwój masowej konwekcji z lokalnymi burzami generującymi drobny grad i krupę. Wzdłuż wód wybrzeża możliwe przypadki trąb wodnych. Opady w północnych częściach Pomorza zachodniego i środkowego. Temperatura do południa zrównana wynosząca średnio 12 stopni Celsjusza. W obszarach górskich zwłaszcza nocą i o poranku intensywne opady śniegu o akumulacji do 15 cm w wysokich partiach górskich.

Po południu rozproszone, lokalne komórki z opadami słabego deszczu możliwe będą wszędzie poza województwami wschodnimi (Podlasie – Podkarpacie). Zjawiska burzowe wciąż możliwe będą nad  wodami Bałtyku, zaś pojedyncze wyładowania mogą zdarzyć się także na krańcach północnych województwa zachodniopomorskiego, a zwłaszcza pomorskiego. Popołudniowe temperatury utrzymają się na poziomie około 11-12 stopni Celsjusza nad całym krajem. Chłodniej oczywiście w obszarach górskich ze znacznym spadkiem poniżej 10 stopni.

dane graficzne: windy.com, dwd.de