Ośrodek niżowy 'Ailton’ – intensywne opady w południowo wschodniej Polsce!

Opublikowano 22 grudnia 2019 o godz. 16:59

W trakcie nadchodzących dwóch dni obszar Polski dostanie się pod oddziaływanie kolejnego ośrodka niskiego ciśnienia wędrującego znad Morza Śródziemnego. Poprzedni niż wczoraj przyniósł spodziewane opady deszczu w godzinach wieczornych na południu, a następnie nocą z soboty na niedziele także na wschodzie. Obecnie odsuwa się on od naszego kraju przynosząc kilkugodzinne okienko pogodowe tj. ustabilizowanie się pogody. Zostanie to jednak zaburzone już w trakcie tej nocy wraz z wkraczaniem bardzo wpływowego ośrodka niżowego o nazwie Ailton. Schemat będzie wyglądał bardzo podobnie jak w przypadku poprzedniej serii opadów deszczu, jednak tym razem ich intensywność będzie kilkukrotnie większa.

Spodziewana sytuacja synoptyczna na godzinę 21UTC

Na mapach temperatury powietrza 850hPa wraz z naniesionymi izobarami ciśnienia widać dominację ośrodków niżowych pod różną postacią – od zatok, przez zanikające centra niżowe po w pełni rozwinięte niże baryczne. Na uwagę zasługuje niż, który będzie zbliżał się do kraju od strony Bałkanów (ciśnienie 985 hPa). W trakcie kolejnych kiludziesięciu godzin ośrodek ten będzie bardzo powoli przemieszczał się w osi Rumunia – Ukraina ulegając powolnemu rozpadowi, jednocześnie 'ciągnąc’ za sobą rozległy system chmur frontowych z opadami deszczu.

Dwudniowa fala opadów rozpocząć ma się w drugiej części nadchodzącej nocy i będzie systematycznie wkraczać od strony południowych sąsiadów (Czechy-Słowacja). W obszarach górskich rozkład temperaturowy będzie sprzyjał występowaniu początkowo opadów mieszanych, a następnie wielogodzinnych, intensywnych opadów śniegu.

Prognozowane wkraczanie wielkoskalowych opadów deszczu nad południową część Polski – niedziela godz. 22:00

Druga część nocy – symulacja na godzinę 03:00

Lany poniedziałek

Nocą z niedzieli na poniedziałek rozległy obszar opadów deszczu będzie wkraczał wgłąb kraju skupiając się głównie na południowo wschodniej części Polski. Z biegiem dnia będzie się ona jednak rozszerzać na północny wschód, a także częściowo obszary centralne. W skali kraju popadać może praktycznie w każdym województwie.

Symulacja przechodzenia strefy opadów deszczu w godzinach 06-21UTC w poniedziałek

Z powyższej animacji widać, że szczególnie duże natężenie opadów przewidywane jest dla województw: podkarpackie, lubelskie i małopolskie. W przypadku regionów górskich występować mają wielogodzinne opady mokrego śniegu. Akumulacja opadów od Podhala po Bieszczady będzie bardzo duża, co przełożyć ma się na pokrywę śniegu rzędu kilkudziesięciu centymetrów. Nocą z poniedziałku na wtorek opady wciąż będą zalegać na południowym wschodzie kraju. Mogą one wykazywać tendencję do przeistaczania się w opady mieszane (deszcz+śnieg) także poza obszarami górskimi (np. województwo świętokrzyskie).

Deszczowa wigilia

Prognozy na wigilię są już w pełni stabilne. We wtorek wzdłuż całej wschodniej części kraju przewiduje się kontynuację opadów deszczu (szczególnie od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Podkarpacie). W pozostałych regionach opady będą już bardzo sporadyczne i lokalne ze zdecydowaną przewagą pogody stabilnej.

Symulacja ułożenia opadów deszczu we wtorek na godzinę 14:00

Tylko w okresie poniedziałek – wtorek w obszarze południowo wschodniej części kraju spaść może aż 50-60 mm deszczu. Szczególnie duże sumy opadowe pojawią się na Podkarpaciu i w Małopolsce. Nawet 40-50 mm deszczu wystąpić może także w województwie lubelskim. Do okolic 30 mm przewiduje się w regionach Mazowsza i Podlasia. Jak widać najmniej opadów wystąpi na zachodzie.

Dane: wxcharts.com, kachelmanwetter.de, mapy.meteo.pl, wetter3.de