Intensywne opady śniegu nad Polską. Najnowsze prognozy i aktualizacja zagrożonych obszarów

Opublikowano 6 lutego 2021 o godz. 16:36

Duże pogorszenie pogody jakie zbliża się nad nasz kraj jest uwzględniane przez wszystkie prognozy numeryczne, choć nie wszystkie wskazują jednoznacznie na imponujące przyrosty pokrywy śnieżnej. Nawet wtedy wciąż mówimy o intensywnych opadach śniegu, które mogą wywołać bardzo duże utrudnienia w ruchu, a na drogach lokalnych całkowity paraliż. Wiele dodatkowych czynników oprócz opadów śniegu będzie miało wpływ na zaostrzenie ogólnego charakteru pogody w okresie niedziela – wtorek. Mowa tutaj chociażby o silnym wietrze wywołanym dużym zróżnicowaniem ciśnienia, a także o szansie na opady marznącego deszczu.

Załamanie pogody jakie będzie miało w szczególności od południowego zachodu po południowy wschód, związane będzie z wędrującą strefą aktywnego frontu o charakterze ciepłym, który będzie próbował wypchać zimną masę powietrze spoza Polski, ale jednocześnie strefa wyżowa zalegająca na północy Europy będzie konsekwentnie stawiała pewną barierę by taki proceder nie doszedł do skutku. Jest to bardzo interesująca sytuacja synoptyczna, ponieważ tak jak wspomniano już w poprzednich wpisach, przedostająca się do naszego kraju strefa opadów deszczu bardzo szybko zacznie zmieniać charakter na postać intensywnych opadów śniegu, które rozpoczynając się w nocy z soboty na niedzielę, finalnie zakończą się dopiero w środę. Do tego czasu w wielu regionach Polski powstanie pokrywa śnieżna przekraczająca 20 cm z dużą szansą na przekroczenie pułapu 30 cm, a lokalnie ze zdolnością do osiągniecia poziomu aż 40-50 cm.

Sytuacja synoptyczna na niedzielę – obszar Polski pod wpływem niżu z południowej i zachodniej Europy oraz aktywną strefą ciepłego frontu atmosferycznego

 

Możliwy rozkład temperatur powietrza w warstwie granicznej troposfery (~ 1500 m). Widoczny obszar zimnych/mroźnych mas powietrza z napierającym sektorem powietrza polarnomorskiego, ciepłego – prognoza modelu ICON w niedzielę na godzinę 12:00UTC

Opady śniegu na froncie rozpoczną się tej nocy, choć w większym zasięgu zaczną obejmować poszczególne województwa w ciągu dnia, nabierając na intensywności po południu, wieczorem i nocą. Śnieg na pewno będzie padał ciągle w pasie od województwa dolnośląskiego po podkarpackie, rozszerzając swój zasięg oddziaływania w ciągu dnia ze względu na wędrówkę w głąb Polski. Opady w drugiej części dnia i do północy wkroczą także nad województwa sąsiednie – m.in łódzkie i mazowieckie oraz w większości lubelskie.

Prognoza opadów śniegu wg modelu UMPL na niedzielę – godzina 12:00, 18:00 i 00:00

WYSOKIE RYZYKO OPADÓW MARZNĄCYCH / LODOWEGO DESZCZU

Niebezpieczne sygnały od prognoz numerycznych wskazywane są dla obszarów od południa Śląska przez południe Małopolski po południe Podkarpacia. Wieczorem i nocą województwa te zostaną podzielone na dwie strefy, w których to na północy występować będą ciągłe opady śniegu, zaś w południowych – opady zamarzającego deszczu, opady mieszane oraz deszcz lodowy. W sytuacji przechłodzonego gruntu i ujemnych temperatur zwiastuje to ekstremalnie trudne warunki na drogach zagrażające zdrowiu i życiu. Przy zrealizowaniu tego scenariusza na drogach może dojść do paraliżu komunikacyjnego.

Opady marznącego deszczu (oznaczone czerwonymi strefami) prognozowane w niedzielę na godzinę 18:00 i 00:00

W poniedziałek opady mają być kontynuowane, rozszerzając się dalej w kierunku północnym.

Intensywne opady śniegu w poniedziałek – prognoza modelu ICON na godzinę 07:00 i 15:00 UTC

PROGNOZY POKRYWY ŚNIEŻNEJ 

Wyliczone do: wtorek 07:00

Z racji, że opadów najwięcej ma być w pasie od południowego zachodu po południowy wschód, opisy tyczą się głównie tych regionów z racji, że przyrost świeżej warstwy śniegu będzie tutaj najbardziej zauważalny. Najmniejszy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi na północnym wschodzie, i północnym zachodzie, choć na pierwszy rzut oka mapy poniżej wskazują tutaj nawet na 50 cm. Są to jednak pokrywy śnieżne, które już występują i są skutkiem opadów z ostatnich dni i utrzymujących się mrozów. Dla wyjaśnienia prognoza pokrywy śnieżnej wg modelu ICON na sobotę na godzinę 20:00

Jest to orientacyjny punkt odniesienia jak jest teraz, zaś poniżej prognozy jak może być. 

_____________________

Model Swiss HD

W pasie od południa województwa lubuskiego przez dolnośląskie po podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie pokrywa śnieżna wahać ma się na poziomie 20-30 cm z lokalnym przypadkami do 40 cm m.in. na północy Małopolski oraz południu Śląska i Opolszczyzny. Na południu Małopolski i Podkarpacia pokrywa śnieżna mniejsza na poziomie 15-20 cm. W centrum, częściowo na północy i zachodzie spodziewany wzrost na poziomie 10-20 cm.

Model ICON-EU

Od południowego zachodu po południowy wschód pokryw śnieżna na poziomie 15-30 cm. Największa akumulacja świeżej pokrywy śnieżnej na północy Podkarpacia oraz większością Lubelszczyzny – w południowo wschodniej części nawet do 50 cm. W centrum, na północy i północnym wschodzie średnio 10-15 cm.

Model ECMWF

Od południowego zachodu po południowy wschód pokrywa śnieżna na poziomie 10 – 20 cm. Największe wzrost oczekiwany na południu Lubelszczyzny (30 cm). W centrum i na północy 5-10 cm. Jest to jedna z łagodniejszych prognoz wśród dostępnych modeli.

Model GFS

W pasie od południowego zachodu po południowy wschód z uwzględnieniem centrum świeża pokrywa śnieżna wahać ma się na poziomie 20-40 cm z największą akumulacją nad województwem lubelskim. Dużo śniegu spaść mogło by także na południu łódzkiego i mazowieckiego (25-30 cm).

Szacunki prognoz są dosyć spójne, z tego też powodu, bardzo wstępnie można oszacować, że w pasie od południowego zachodu po południowy wschód z lekkim odchyleniem na północ spaść może 20-30 cm śniegu z możliwością dochodzenia i przekraczania poziomu 40 cm, ale bardziej lokalne (mocne szanse na ten scenariusz ma Lubelszczyzna). Na południu Małopolski i Podkarpacia śnieg będzie wymieniał się z deszczem, ale przy otoczeniu ujemnych temperatur, niosąc bardzo duże oblodzenia. W pasie od zachodu przez centrum po wschód szacunkowo spaść może 10-20 cm, zaś od północnego zachodu po północny wschód 5-15 cm, przy czym najwięcej w granicach strefy „10-20 cm”

Możliwa świeża pokrywa śnieżna do wtorkowego poranka

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, mapy.meteo.pl, knmi.nl, wxcharts.com