Intensywne opady deszczu w południowej Polsce

Opublikowano 11 lipca 2020 o godz. 12:15

W trakcie nadchodzącej dobry szczególnie w obszarach środkowo południowych i południowo wschodnich przemieszczać będzie się strefa frontowa z bardzo aktywną ławicą chmur deszczowych o charakterze ciągłym, miejscami intensywnym. W mniejszym stopniu do ogólnej sumy opadowej włączone będą opady pochodzenia burzowego. Według najnowszych prognoz intensywne opady skoncentrują się szczególnie od Małopolski po Podkarpacie, a w zależności od wyboru prognoz także południe Lubelszczyzny i ziemi świętokrzyskiej. Deszcz będzie padał także w pozostałych województwach południowych i centralnych, ale nie w tak długim czasie jak w wymienionych wyżej obszarach głównych. Szczególnie intensywne opady wystąpią w nocy z soboty na niedzielę od Małopolski przez Podkarpacie po Lubelszczyznę.

Prognoza przemieszczania się strefy opadowej nad Polską licząc od soboty godziny 15:00 z krokiem 3h do niedzieli (godzina 12:00) – model UMPL

między każdym obrazkiem jest 3h różnicy w czasie.

Prognozowane sumy opadowe poszczególnych modeli numerycznych (liczone do niedzieli godz. 12:00)

Największe akumulacje przypadną z pewnością dla Podkarpacia. Drugim województwem z największymi sumami będzie prawdopodobnie Małopolska. Mapy wskazują na ogólną akumulację 20-40 litrów na metr kwadratowy, ale lokalne zjawiska burzowe mogą skutkować całkowitymi sumami dobijającymi nawet do 70 litrów.

 

Grafika: meteologix.com, mapy.meteo.pl