Intensywne opady deszczu i burze na południowym wschodzie Polski

Opublikowano 26 września 2020 o godz. 09:14

W trakcie nadchodzącego popołudnia jak i w godzinach wieczornych dynamiczniejsza pogoda rozwinie się w regionach południowo wschodnich Polski z odchyleniem w kierunku centrum. Na skutek obecności wielocentrycznego niżu barycznego nad Europą i wędrującego przez nasz kraj chłodnego frontu wypierającego ciepłą masę powietrza, po południu w wymienionych wyżej regionach rozwiną się silniejsze opady deszczu, a także burze, które będą potęgować akumulacje opadów. Rozwój opadów deszczu prognozowany jest po południu początkowo nad obszarami południowo wschodnimi obejmującymi Podkarpacie i Lubelszczyznę. Opady od samego początku mogą mieć charakter intensywny, rozbudowując się w kierunku północnym i północno zachodnim. Z tego też powodu po południu deszcz może padać także na linii od województwa świętokrzyskiego w kierunku łódzkiego. Prognozy wskazują jednak, że główne natężenie opadów skieruje się nad obszary Mazowsza.

Obszar A1

Szczególnie dużo deszczu prognozowane jest nad regionami północnego Podkarpacia, Lubelszczyzny, wschodniego i południowego Mazowsza. Tutaj po południu oprócz intensywnych opadów prognozuje się powstanie komórek burzowych o średniej aktywności elektrycznej. Będą one jednak wydajne pod kątem opadów, będąc jednocześnie wbudowane w strefę ogólnych opadów deszczu. Największa aktywność burz spodziewana jest szczególnie na Lubelszczyźnie, gdzie przemieszczać mogą się nawet większe burze wielokomórkowe. Komórki burzowe są także możliwe na północy i wschodzie Podkarpacia, również niosąc intensywne opady deszczu. Bliżej wieczora strefa opadów zacznie obejmować szerzej obszar Mazowsza wschodniego i południowego. Tutaj także możliwe będzie pojawienie się lokalnych komórek burzowych z intensywnymi/ulewnymi opadami.

Generalnie największe sumy opadowe wg aktualnych prognoz są kierowane dla obszarów północy Podkarpacia i południa Lubelszczyzny, a także wschodniej części Mazowsza. Sumy mogą kształtować się w przedziale 30-40 litrów na metr kwadratowy do końca dnia, a mając na uwagę występowanie zjawisk burzowych, które mogą wędrować w jednej osi, spodziewajmy się sum dochodzących nawet do 70 litrów na metr kwadratowy. Mniej opadów powinno spaść na północnym wschodzie województwa lubelskiego, ale z uwagi na dynamiczną sytuację obszar A1 obejmuje całość regionu.

Generalnie obszar A wyznacza orientacyjnie szlak przemieszczania się popołudniowych i wieczornych opadów deszczu