Huragan Lorenzo na kursie kolizyjnym z Irlandią! Najnowsze prognozy.

Opublikowano 1 października 2019 o godz. 19:25

Od kilku dni służby meteorologiczne Irlandii bacznie obserwują rozwój wydarzeń nad wodami Atlantyku, gdzie rozwinięty do drugiej kategorii S-S huragan Lorenzo według wszystkich prognoz numerycznych ma trajektorię skierowaną niebezpiecznie blisko lądu. Układ ten kierując się na północny wschód będzie wykazywał się tendencją słabnącą, ale nawet wtedy, tracąc status huraganu wciąż może być groźny od strony bardzo silnych porywów wiatru pozostając jako bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia.

Trajektoria

Zbiór wiązek wynikowych modelu GEFS nie pozostawia złudzeń, że huragan ze środowych wód Atlantyku będzie kontynuował wędrówkę na północny wschód w obszar Wysp Brytyjskich, gdzie po dotarciu na zachód od Irlandii rozpocznie szybki proces wzrostu ciśnienia wewnątrz, przechodząc przez ląd, Wielką Brytanię i kierując się dalej nad Europę jako płytki niż.

Gwałtowna wichura nad Irlandią w nocy z czwartku na piątek

Analizowany układ baryczny dotrze nad Irlandię w osłabionym stadium, przez co straci on status huraganu, przechodząc w status 'ex-huraganu’. Dane prognostyczne wskazują, że układ da o sobie znać już w trakcie czwartkowego dnia wraz z zasięgiem zatoki niskiego ciśnienia okalającej centrum niżu. Już w trakcie dnia przewiduje się wzrost porywów wiatru do 70-90 km/h

Układ Lorenzo – prognozowane położenie na godzinę 10UTC w czwartek

W czwartkowe popołudnie zgodnie z prognozami trajektorii, niż ten zacznie ostro odbijać w kierunku lądu mając na swojej trasie obszar Irlandii i Wielkiej Brytanii. Szczególnie w przypadku Irlandii przewiduje się wystąpienie gwałtownej wręcz wichury spowodowanej gradientem ciśnienia. Najsilniejsza fala wiatru ma przypaść w nocy z czwartku na piątek oraz w trakcie następnego dnia. Porywy rzędu 100-140 km/h (lokalne przypadki 150-160 km/h niewykluczone!) oczekiwane są wzdłuż zachodniego wybrzeża, zaś w piątek gwałtowny wiatr objąć ma obszar praktycznie całego kraju. Porywy na ten moment mają osiągać pułap 70-90 km/h z lokalnymi przypadkami aż do 110 km/h! W piątek po południu ex-Lorenzo ruszy w kierunku Wielkiej Brytanii, ale nie będzie on już miał takiej siły by nieść zagrożenie wiatrowe. Nad Wielką Brytanią porywy powyżej 100 km/h odnotowane mają być głównie w obszarach górzystych (Walia).

Maksymalne porywy wiatru – prognoza modelu ICON-EU

Prognoza porywów wiatru – ECMWF:

a) noc z czwartku na piątek – ekstremalnie silne porywy wiatru powyżej 130 km/h możliwe wzdłuż zachodniego wybrzeża

b) piątek – fala bardzo silnego wiatru nad większością lądu z porywami do 90 km/h (lokalnie 100-110 km/h)

Symboliczny akcent ex-huraganu w Polsce?

Dalsze prognozy wskazują, że w sobotę układ ten, a w zasadzie jego resztki w postaci zanikającego niżu z ciśnieniem powyżej 1000 hPa wkroczy nad Niemcy, sięgając swoją zatoką także obszar Polski. W tej fazie niż ma przynieść jedynie opady deszczu nie stanowiąc zagrożenia od strony wiatru.

Źródła graficzne: tropicaltidbids.com, wxcharts.com, kachelmanwetter.de, windy.com