Front okluzji z opadami śniegu i zmiana cyrkulacji powietrza – prognoza pogody na wtorek 01.02

Opublikowano 1 lutego 2021 o godz. 19:35

Sytuacja synoptyczna:

We wtorek wpływ na warunki pogodowe nad Polską będzie miał zokludowany front atmosferyczny przechodzący z zachodu na wschód kraju w ciągu dnia. Front związany będzie z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad południowego Bałtyku. Z zachodu Europy zacznie płynąć coraz cieplejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

Opis warunków pogodowych w ciągu dnia

[07:00 – 12:00]

Od rana opady śniegu, śniegu z deszczem, lokalnie opady marznące o natężeniu słabym występować będą na północnym zachodzie  i zachodzie kraju  z trajektorią w kierunku wschodnim. Do południa opady przeniosą się nad linię województw północnych i częściowo na północny wschód. Na Pomorzu miejscami opad może być umiarkowany. Od województwa lubuskiego po północne krańce łódzkiego możliwe głównie opady deszczu ze śniegiem z tendencją do przymarzania. W pozostałej części kraju zachmurzenie duże i całkowite. Lokalne przejaśnienia możliwe będą na południu i południowym wschodzie, ale przy ogólnej dominacji zachmurzenia. Wiatr słaby, południowo zachodni, na północnym wschodzie umiarkowany, południowy.

Temperatury maksymalne wyniosą 2/3°C na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie kraju, 0/1°C w centrum i -1/0°C na północy

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia strefa słabych opadów śniegu przenosić będzie się z północy na północny wschód kraju. Wieczorem znajdować będzie się już głównie na północnym wschodzie w obszarze województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, północ mazowieckiego. W pozostałych regionach zachmurzenie pozostanie na poziomie dużym i całkowitym. Chwilowe przejaśnienia możliwe będą głównie na południu. Wieczorem przelotne opady deszczu spodziewane są od województwa lubuskiego po dolnośląskie.