Fantastyczne prognozy na weekend! Pełna stabilizacja i dużo ciepła ☀️

Opublikowano 3 lipca 2020 o godz. 18:42

Na okres weekendu wzdłuż Europy rozciągać będzie się klin wysokiego ciśnienia, który przemieszczać będzie się także przez obszar kraju. Powstanie wyraźnego korytarza w strefie oddziaływania wysokiego ciśnienia będzie transportować do kraju dużo stabilniejsze masy powietrza niż do tej pory. W wyniku zajścia tych zmian na okres soboty i niedzieli pogoda w kraju wyraźnie się ustabilizuje. Choć opady deszczu zdarzą się bardzo lokalnie, to o powstaniu burz w trakcie nadchodzących dwóch dni nie ma mowy.

Klin wyżowy nad Europą z transportem ciepła z zachodu na wschód – prognoza ciśnienia jutro na godzinę 18

Analizowany klin wyżu nie będzie jednak aż tak rozbudowany, by zahamować przedostawanie się chmur nad obszar Polski – wpływ bliskości zatok niżowych z północnej Europy. Te jednak w większej ilości wkroczą dopiero po południu i wieczorem w trakcie niedzieli. Jutro ich zasięg będzie mocno ograniczony do północno zachodniej Polski.

SOBOTA

Poranek prawie bezchmurny w całym kraju. Więcej chmur piętra średniego głównie na północnym zachodzie. Do południa formować będą się niegroźne chmury głównie typu cumulus mediocris, które często pojawiają się w przypadku stabilnych warunków. Po południu szanse na słabe i bardzo lokalne opady pojawią się głównie wzdłuż nadbrzeżnych regionów województwa zachodniopomorskiego. Tutaj też pojawi się nieco silniejszy wiatr. Burz nie należy się spodziewać, choć blisko Tatr po stronie Słowackiej mogą powstać pojedyncza komórka burzowa, która niewykluczone, że wygeneruje wyładowanie także po stronie Polskiej. Szanse na ten scenariusz są jednak niewielkie.

Zachmurzenie i opady w trakcie soboty – godzina 14:00

Temperatury poza województwem zachodniopomorskim będą kształtować się na poziomie 20-25 stopni Celsjusza z możliwym maksymalnym wzrostem w regionach województwa lubuskiego – tutaj nawet okolice 27 stopni!

Prognoza temperatur nad Polską – sobota godzina 14

W trakcie niedzieli prognozuje się wzrost zachmurzenia wywołany obecnością frontu ciepłego. Najmniej chmur pojawi się na południowym wschodzie. W pozostałych regionach zachmurzenie umiarkowane rosnące do dużego. Mimo wszystko opady deszczu pojawią się głównie późnym popołudniem i wieczorem od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie. Będą to wciąż opady mocno lokalne i słabe. Ciepły sektor zostanie ograniczony do pasa od województwa śląskiego po podkarpackie i lubelskie. Tutaj po południu będzie od 25 do nawet 28 stopni. W pozostałych regionach nadal ciepło na poziomie od 20 do 25 stopni.

Prognoza zachmurzenia i opadów na godzinę 14, prognoza temperatur na godzinę 14

Dane graficzne: metemodel.pl, mapy.meteo.pl, vojvodinameteo.rs