Dynamiczna zmiana sytuacji synoptycznej. Nad Europę nadciąga ośrodek niżowy 'Hermine’

Opublikowano 26 grudnia 2020 o godz. 14:31

Pogoda nad Polską, ale także i innymi państwami Europy w ostatnich dniach roku będzie w pełni uzależniona od rozbudowanego niżu o nazwie 'Hermine’ (na podstawie nazewnictwa wg niemieckiego instytutu). Układ ten będzie cechował się bardzo dużym, wręcz rzadko spotykanym zasięgiem oddziaływania, co dobitnie wskazują mapy ciśnienia na poziomie morza.

Spójrzmy na szczegóły.

Tak jak wspomniano na początku, niż będzie cechować się ogromnymi rozmiarami. Już jutro (tj. niedziela) nasunie się on nad Europę obejmując Wyspy Brytyjskie, Europę zachodnią i częściowo północną. Zatoka niżu rozciągać ma się od Hiszpanii aż po północne krańce Norwegii! W niedzielę na godzinę 12:00 ciśnienie w niżu osiągać ma poziom około 955 hPa, wędrując nocą z niedzieli na poniedziałek bezpośrednio przez Irlandię i Wielką Brytanię.

Układ niskiego ciśnienia 'Hermine’ widoczny na tle Europy. Prognoza ciśnienia w niedzielne południe

Skutki przechodzenia niżu przez Wyspy Brytyjskie odczują najbardziej mieszkańcy Irlandii. Nocą z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałkowy poranek prognozowane jest wystąpienie bardzo silnych porywów wiatru osiągających na lądzie poziom 90-110 km/h, natomiast wzdłuż wybrzeży nawet powyżej 130 km/h. Na zachód od Irlandii w części Atlantyku występować może bardzo gwałtowny sztorm. Silniejsze porywy mogą zdarzyć się także na południowo zachodnich krańcach Wielkiej Brytanii.

Możliwe silne porywy wiatru bliżej wybrzeży

Przed nadejściem silniejszego wiatru, system frontów przetoczy się przez Wyspy Brytyjskie niosąc intensywne opady deszczu o charakterze ciągłym. Nocą z soboty na niedzielę dostawa świeżego śniegu spodziewana jest nad Norwegią i Skandynawią. Tamtejsze opady ciągłe tylko powiększą zalegającą pokrywę śnieżną osiągającą przeważnie powyżej 25 centymetrów.

Opady śniegu w nocy z soboty na niedzielę nad Skandynawią

W niedzielę deszczowo będzie szczególnie na terenie Francji, natomiast nad Niemcami, krajami Beneluxu i Norwegią prognozowane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu (szczególnie w górach).

Wpływ ośrodka Hermine na pogodę w Polsce

Obszar naszego kraju także dostanie się pod wpływ głębokiego niżu. Zwiastuje to oczywiście nadejście opadów, jednak ważniejszym zjawiskiem atmosferycznym będzie wiatr halny, który wystąpi w południowej Polsce. Okazuje się, że może on osiągać naprawdę imponującą siłę. Apogeum wiatru przypaść ma w poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek

W poniedziałkowy wieczór pojawią się dodatkowo opady deszczu i deszczu ze śniegiem – miejscami sam śnieg. Na nizinach tyczy się to głównie obszarów Polski południowo zachodniej i zachodniej. Biały puch spadnie prawdopodobnie w górach w towarzystwie silnego wiatru halnego. Stworzy to ekstremalnie trudne warunki do wyprawy w góry, choć już sam fakt takiego wiatru jest powodem dla którego warto odwołać taką wizytę.

Początek tygodnia z ociepleniem

Inaczej niż dotychczas, wysokie temperatury obejmą wschód, zaś nieco niższe zachód. Silny przepływ mas powietrza z południa zaowocuje wzrostem temperatur do okolic 10 stopni w południowo wschodniej Polsce

Poniżej spodziewane temperatury w poniedziałek i wtorek

Grafiki: windy.com, wxcharts.com, meteologix.com