Dynamiczna pogoda w nadchodzących dniach. Nad Polskę nadciąga niż genueński

Opublikowano 11 października 2020 o godz. 19:21

W nadchodzących dniach pogoda w kraju będzie miała dynamiczniejszy charakter za sprawą przejścia bardzo aktywnego układu niskiego ciśnienia z rodowodem genueńskim. Niże te powstają nad Morzem Liguryjskim na południu Europy, przynosząc za każdym razem silne i długotrwałe opady deszczu, niejednokrotnie będące przyczyną powodzi. Opisywany ośrodek już teraz znajduje się nad Zatoką Genueńską i w nadchodzących dniach będzie umacniał się nad wodami Morza Śródziemnego, stopniowo ruszając w wędrówkę na północ. Układ ten w środę znajdzie się bezpośrednio nad obszarem kraju, przynosząc także silny wiatr wynikający z dużego zróżnicowania ciśnienia.

Ewolucja niżu na przestrzeni czterech dni. Niedziela vs środa

 

Deszczowa pogoda. Intensywne opady i duże akumulacje

Począwszy od poniedziałku aż do środy nad Polską prognozuje się przetaczanie fal opadów deszczu o charakterze ciągłym z natężeniem od umiarkowanego po intensywne (punktowo ulewne). Poniedziałkowa strefa opadów będzie przebiegać głównie od południa w kierunku centrum z odchyleniem na północny wschód. Warto też zwrócić uwagę na wyraźną możliwość powstawania opadów śniegu, widoczne na poniższych mapach jako fioletowe obszary. W górach pokrywy mogą osiągnąć miejscami nawet 20-30 cm.

Symulacja ułożenia opadów w poniedziałek na godzinę 15 UTC

Intensywne opady w nocy z poniedziałku na wtorek będą rozrastały się nad coraz większym obszarem kraju ze względu na zbliżanie się centrum cyklonu znad Morza Śródziemnego. We wtorek strefa opadów obejmować będzie już znaczną część kraju.

Symulacja ułożenia opadów we wtorek na godzinę 15 UTC

Apogeum opadów przypadnie na noc z wtorku na środę podczas wchodzenia niżu nad Polskę. Opady szczególnie na południowym wschodzie kraju mogą być bardzo silne, rozrastając się nocą w kierunku centrum i północy.

Symulacja ułożenia opadów w nocy z wtorku na środę

W środę niż będzie wirował bezpośrednio nad Polską. Opady prognozowane są głównie na południu, zachodzie i północy kraju.

Symulacja ułożenia opadów w środę na godzinę 15UTC

Wysokie sumy opadów

Między poszczególnymi modelami numerycznymi są rozbieżności co do akumulacji opadów do środowego wieczora, jednak widać, że najwięcej deszczu spaść może na południu kraju. W pasie od województwa opolskiego po małopolskie sumy opadów mogą być najwyższe, przekraczając 100 litrów na metr kwadratowy. Możemy więc oczekiwać dużego wzrostu poziomu rzek i przekraczania stanów ostrzegawczych. Lokalne podtopienia są możliwe.

Prognoza sumy opadów do środy 18:00 na podstawie modeli: GFS, ECMWF, ICON