Duży spadek ciśnienia, opady deszczu i śniegu – prognoza pogody na sobotę 23.01

Opublikowano 22 stycznia 2021 o godz. 19:46

Sytuacja synoptyczna:

Pogoda nad Polską sterowana będzie przez ośrodek niskiego ciśnienia z centrum przemieszczającym się w ciągu dnia wzdłuż zachodniej Polski. W ciągu dnia prognozowane są opady mieszane i opady śniegu. Nad północno-zachodnią i północną Polską znajdować będzie się chłodna masa powietrza polarnego-morskiego. W pozostałych regionach dopływać będzie ciepłe powietrze polarnomorskie z południa Europy.

Opis warunków pogodowych w ciągu dnia

[07:00 – 12:00]

O poranku słabe opady deszczu wystąpić mogą w centrum (łódzkie). Na południowym zachodzie i zachodzie rozbudowywać będzie się strefa opadów deszczu, przechodząca w opady mieszane. Rano deszcz możliwy będzie na Dolnym Śląsku, przemieszczając się następnie w kierunku województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Do południa zaczną występować także opady mieszane. Do południa opady deszczu przesuną się w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego (tu możliwe opady mieszane). Na obszarze Pomorza zachodniego możliwe opady mieszane z przewagą śniegu lub sam śnieg. Ponadto deszcz powinien nasunąć się także nad województwo warmińsko-mazurskie, a zwłaszcza nad zachodnią część. Opady będą cechować się natężeniem umiarkowanym. W pozostałych regionach pogoda stabilna, ale pochmurna. Około południa rozpogodzenia zaczną pojawiać się na południowym zachodzie i częściowo południu (tyczy się także obszaru Dolnego Śląska po ustąpieniu porannych opadów). Ciśnienie wahać będzie się od 1000 hPa na wschodzie do 990 na zachodzie.

Temperatury maksymalne wyniosą 1/2°C na północnym zachodzie, północy i częściowo zachodzie, 3/4°C na północnym wschodzie, 7-10°C na południowym zachodzie, południu, południowym wschodzie i 6/7°C w centrum i na wschodzie.

[12:00 – 15:00]

Pogoda w drugiej części dnia mijać będzie pod wpływem opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym szczególnie w pasie od województwa lubuskiego po zachodniopomorskie. Na granicy lubuskiego z wielkopolskim możliwe opady mieszane. Po południu, ale przed końcem dnia opady deszczu możliwe będą nad województwami: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie (tu możliwe opady mieszane). Opady będą miały natężenie słabe i umiarkowane. W centrum, na południu, południowym zachodzie, południowym wschodzie i wschodzie możliwe przejaśnienia. W pasie od Wielkopolski po Pomorze środkowe możliwy wiatr do 60 km/h. Rozkład temperatur do końca dnia nie ulegnie większym zmianom. Maksymalne temperatury do 8 stopni Celsjusza wystąpią od województwa wielkopolskiego po łódzkie.