Deszczowy front nad Polską. Pochmurna pogoda w wielu województwach

Opublikowano 29 października 2020 o godz. 18:45

Czwartek głównie w regionach południowych przyniósł więcej chmur i przelotne opady deszczu głównie w południowych regionach kraju. Przelotne opady pojawiły się także na zachodzie, zaś najbardziej stabilna pogoda utrzymała się we wschodniej połowie kraju. Opady związane były z migrującą z zachodu na wschód strefą zbieżności wiatru, na której powstawały i nadal (18:00) powstają.

Czwartkowe opady deszczu widziane na obrazach radarowych – skan z godziny 15:00

http://awiacja.imgw.pl/

Pogoda w piątek, a sytuacja synoptyczna

Sytuacja synoptyczna w ostatnich dniach jest dosyć powtarzalna. Od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie po Europę północną przebiega pas obniżonego ciśnienia, w którym wędrują ośrodki niżowe – niektóre o bardzo silnym spadku ciśnienia. W trakcie piątku na pierwszy rzut oka obszar Polski znajdować będzie się w dosyć wyraźnie zaznaczonej strefie wyżu barycznego, jednak dokładniejsza analiza mapy wskazuje na obecność charakterystycznego obszaru obniżonego ciśnienia w zachodniej połowie kraju oraz wygiętej izobarze. Dzięki temu jesteśmy w stanie przypuścić przechodzenie potencjalnego frontu atmosferycznego ze strefą opadową.

Sytuacja synoptyczna na piątek. Obszar Polski częściowo w zasięgu ośrodka wyżowego z przechodzeniem strefy niżowej na zachodzie kraju

https://vojvodinameteo.rs

 

Potwierdzenie wędrówki frontu (ciepłego) zdradzają nam mapy opracowane przez niemiecki instytut DWD

https://www.dwd.de

Przebieg pogody

Przed południem (06:00 – 12:00)

Strefa A obejmuje cały pas Polski zachodniej i częściowo południe. Strefą B objęta została pozostała część kraju.

Od samego rana przelotne opady deszczu możliwe będą na zachodzie kraju, systematycznie przesuwając się w kierunku wschodnim z upływem godzin. Do południa pasmo zachmurzenia frontowego sięgnie znacznej części kraju. Umiarkowane zachmurzenie będzie notowane wciąż na wschodzie Polski – szczególnie w południowo-wschodnim fragmencie. Temperatury w strefie A wynosić będą średnio 9 stopni. Miejscami na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem mogą osiągnąć 11 stopni Celsjusza.

Po południu (12:00 – 18:00)

W drugiej części dnia strefa frontowa rozszerzy swój zasięg oddziaływania o Polskę centralną i południową, przy czym nadal będzie utrzymywać się na zachodzie. Opady deszczu będą miały charakter ciągły, ale o natężeniu słabym i umiarkowanym. W pozostałej części kraju (strefa B) prognozuje się duży wzrost zachmurzenia, choć na wschodzie wciąż możliwe będą jeszcze przebłyski słońca.