Deszczowa noc, deszczowy poranek – o pogodzie na środę

Opublikowano 10 marca 2020 o godz. 17:22

Nad znaczną częścią Europy postępuje rozbudowa rozległej zatoki niżowej z uformowanymi wewnątrz ośrodkami niżowymi. Zatoka ta nieustannie zbliża się do obszarów Polski, a wraz z nimi przemieszczają się aktywne fronty atmosferyczne z wydajnymi opadami deszczu. Już w trakcie tej nocy prognozowana jest wędrówka frontu ciepłego z tendencją do okludowania, który przyniesie wielkoskalowe opady deszczu o umiarkowanym natężeniu.

Prognozowane wejście frontu ciepłego nad zachodnią część kraju na godzinę 18UTC

Prognozowane wejście zatoki niżowej w nocy z wtorku na środę – godzina 22:00

Deszcz zacznie padać wieczorem w pasie województw zachodnich prawdopodobnie od okolic godziny 21 (+/- 1 godzina), a następnie wraz z wędrówką aktywnej strefy frontowej zacznie szybko obejmować kolejne regiony kraju. Padać będzie we wszystkich regionach kraju przez większość nocy. Opady jutro poranku skoncentrują się przede wszystkim we wschodniej części Polski. Wiatr w trakcie nocy umiarkowanie silny z punktowymi porywami do 70 km/h. Tak rozkład opadów przedstawia się wg warszawskiego modelu UMPL:

Prognoza przemieszczania się opadów deszczu w trakcie nadchodzącej nocy i w środę o poranku. Od prawego górnego rogu godzina: 22:00 (wtorek), 02:00 (środa), 06:00, 09:00

Do południa opady zaczną ograniczać się do regionów północno wschodnich (Warmia i Mazury, Podlasie) oraz obszarów podgórskich województw południowych. Po południu opady powinny już całkowicie zanikać z kraju na rzecz dużych rozpogodzeń. Najwięcej pogodnego nieba wystąpi w szerokim pasie od północnego zachodu przez centrum po południowy wschód Polski, co związane będzie z raptownym spadkiem wilgotności powietrza.

Prognozowana wilgotność powietrza na wysokości 3 km jutro na godzinę 15Z – potencjalne zachmurzenie przede wszystkim na południu kraju.

Dzień zapowiada się z wysokimi temperaturami, które będzie dało się odczuć przede wszystkim po południu po przejściu strefy opadowej. Poza północą, gdzie temperatury będą wahać się na poziomie 7-9 stopni Celsjusza, w pozostałych regionach będzie to już 10-12, a na południu nawet okolice 14 stopni. Generalnie deszczu nie spadnie za wiele, co potwierdzają mapy sumy opadowej licznej jutro do godziny 15. Warto zaznaczyć, że w trakcie przechodzenia opadów wielkoskalowych jak i komórek pojawią się niewielkie szanse na wyładowania atmosferyczne.

Prognozowana suma opadowa liczona jutro do godziny 15 oraz temperatura powietrza na godzinę 13

Dane graficzne: kachelmanwetter.de, meteomodel.pl, windy.com, mapy.meteo.pl, awiacja.imgw.pl