Deszcz, śnieg i silny wiatr – niedziela z dynamicznym ochłodzeniem nad Polską

Opublikowano 28 marca 2020 o godz. 18:11

Do Polski z każdą godziną szerokim strumieniem zbliża się zimna masa powietrza arktycznego-morskiego. Wymiana temperatur w kraju poprzedzona będzie wejściem głównego frontu chłodnego, za którym rozprzestrzeniać będzie się zimne powietrze początkowo od północnej części kraju, a w ciągu dnia wraz z ruchem frontu na południe, kolejne regiony. Do końca dnia chłód nie zdoła opanować jedynie regionów południowo wschodnich. Na trasie frontu w jego przedniej części występować będą przede wszystkim opady deszczu. W jego tylnej części opady deszczu będą miały tendencję do mieszania się z opadami śniegu, a miejscami występować będzie także sam śnieg. Front zmieni swój charakter z deszczowego na śnieżny w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek, gdy dotrze na południowy wschód kraju. Od poniedziałku ochłodzenie rozprzestrzeni się nad wszystkimi województwami.

Spodziewana sytuacja synoptyczna – niedziela

Główny ośrodek baryczny odpowiedzialny za spływ chłodu do Europy tj. wyż 'Keywan’ zbliży się jeszcze bardziej nad Europę względem ostatnich dwóch dni. Jego centrum z imponująco wysokim ciśnieniem 1050 hPa znajdzie się na północny zachód od Wysp Brytyjskich. Położenie wyżu w takiej sytuacji będzie wymuszać intensywne zaciąganie zimnego powietrza po swojej wschodniej stronie zgodnie z zasadą cyrkulacji powietrza w ośrodkach wyżowych (antycykloniczna). Granicę zróżnicowanych mas powietrza wyznaczać będzie jutro front chłodny, który rozciągać ma się od Niemiec przez Polskę, kraje Bałtyckie i dalej wgłąb Rosji, stanowiąc połączenie z układem niskiego ciśnienia nad Morzem Barentsa. Za frontem chłodnym przemieszczać będzie się zimne powietrze arktyczne, wypychając cieplejsze powietrze polarne-morskie na południe Europy.

Spodziewane warunki pogodowe nad Polską..

Wejście strefy frontowej nad Polskę prognozowane jest z samego rana nad województwa nadmorskie. Opady deszczu, a w strefie Pomorza środkowego także śniegu, spodziewane są już od okolic godziny 7 rano. Wraz z wejściem frontu w te regiony pojawić ma się dodatkowo silny wiatr północno-wschodni o porywach dochodzących do 70 km/h, a wzdłuż samego wybrzeża nawet do 80 km/h. Do południa opady deszczu przesuną się prawdopodobne na linię od województwa lubuskiego przez wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu wystąpić mogą szczególnie w ostatnim z wymienionych województw.

Prognoza rodzaju opadów i ich orientacyjnego zasięgu na godzinę 7 i 12 – model ICON-EU (zielony – deszcz, niebieski – śnieg)

Do południa nad Polską wykształcą się dwie zróżnicowane strefy termiczne. W południowo wschodniej Polsce na godzinę 12 temperatury mają wynosić nawet 15-16 stopni Celsjusza (Podkarpacie, Lubelszczyzna) podczas gdy w całym regionie północno zachodnim będą one wynosiły już zaledwie 1-5 stopni. W regionach południowo wschodnich po południu pojawi się możliwość rozwoju konwekcji z możliwymi słabymi zjawiskami burzowymi. Tyczy się to szczególnie regionów ziemi świętokrzyskiej, lubelskiej, podkarpackiej i małopolskiej, a także częściowo południa Mazowsza.

Grafiki: prognozowana niestabilność powietrza (CAPE) na godzinę 12 (grafika lewa), temperatury powietrza nad Polską na godzinę 12 (grafika prawa)

Rozwój konwekcji najwyraźniej prognozuje warszawski model ICM UM. Po południu w godzinach 15-19 w południowo wschodniej Polsce, która będzie znajdować się jeszcze przed frontem chłodnym, dojdzie do rozwinięcia się izolowanych komórek z silnymi opadami deszczu i możliwymi wyładowaniami doziemnymi.

Do wieczora front chłodny zacznie docierać do regionów południowych przynosząc wzrost chmur i opady deszczu pomieszane ze śniegiem. Nocą z niedzieli na poniedziałek zaczną dominować opady śniegu szczególnie w środkowo południowej i południowo wschodniej części. Szczególnie od Małopolski przez Podkarpacie po Lubelszczyznę mogą one trwać nawet do samego rana

Dominacja opadów śniegu na południowym wschodzie kraju – prognoza na godzinę 03:00 (noc z nd na pn)

Główne opady frontowe opuszczą kraj dopiero rano. W poniedziałek prognozuje się powstawanie kolejnych opadów śniegu w świeżej masie arktycznej. W całym kraju wystąpi raptowny spadek temperatur nawet do 0 stopni Celsjusza.

 

Dane graficzne: wetterpatenshaft.de, mapy.meteo.pl, metemodel.pl, modelzentralle.de