Czwartkowa kontynuacja wiosny – prognoza pogody 04.04

Opublikowano 3 kwietnia 2019 o godz. 20:33

Czwartek przyniesie kontynuację wiosennej pogody obfitującej w wysokie temperatury. Szczególnie wysokich wzrostów temperatur należy oczekiwać ponownie na południu oraz zachodzie kraju, chociaż tak jak dzisiaj zarówno w centrum, na wschodzie i na północy będzie równie przyjemnie. Dobrą informacją są prognozy dotyczące siły wiatru, który jutro ma zacząć stopniowo słabnąć, choć wciąż będzie odczuwalny zwłaszcza na południowym zachodzie.

Prognoza pogody – 04.04

Rozbudowana zatoka niżowa nad Europą, w której rozwijają się pomniejsze niże baryczne, stopniowo przesuwa się w kierunku wschodnim. W czwartek nasunie się ona całościowo nad terytorium Polski. Jej zasięg oraz ułożenie wymusi kontynuację oddziaływania cyrkulacji łagodnego powietrza dopływającego od południowo wschodniej / południowej części kontynentu. Nad terytorium Niemiec dojdzie do rozwoju kolejnego ośrodka niżowego, który z racji bliskości obszarów Polski wzmoże porywistość wiatru szczególnie w południowo zachodnim paśmie górskim.

Opis mapki

Od rana największe zachmurzenie zbudowane z chmur poziomu średniego i częściowo niskiego będzie oddziaływać nad południowo wschodnią częścią Polski. Więcej chmur pojawi się przede wszystkim nad obszarem województwa świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W przypadku ostatnich trzech województw do południa mogą pojawiać się symboliczne i lokalne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na mniejszym poziomie z dużymi przejaśnieniami. Więcej chmur poziomu średniego może wystąpić miejscami od Mazowsza przez ziemię łódzką po Śląsk. Temperatury w ciągu dnia dosyć wysokie. Najcieplej na zachodzie od częściowo na południu Polski (południowych zachód, część środkowo południowa) – tutaj temperatury będą osiągać nawet 18-21 stopni Celsjusza (lokalnie mogą wystąpić jeszcze wyższe wskazania). Najchłodniej na wschodzie – około 13 stopni. Średnia temperatura dla Polski na godzinę 12Z wg analizy modelu GFS osiągać ma 16 stopni Celsjusza. Wiatr nieco osłabnie, ale nadal może on osiągać poziom 40-50 km/h. Na południowym zachodzie porywy mogą wzrastać nawet do 60-70 km/h zaś w Sudetach nawet powyżej 100 km/h. Wieczorem istnieje niewielka szansa na rozwój pasm z opadami deszczu, które formować mogą się od województwa łódzkiego po kujawsko pomorskie i wielkopolskie.

Uwagi:

brak